Planujesz poważniejsze wydatki? Jeśli tak, to być może rozważasz wzięcie pożyczki gotówkowej. Banki prześcigają się dziś w ofertach kredytów, dzięki którym możesz wyjechać na wymarzone wakacje, sfinalizować zakupy czy spłacić ciążące na tobie zobowiązania finansowe. Powinieneś jednak wiedzieć, że banki udzielają pożyczek gotówkowych tylko po spełnieniu określonych warunków, o których należy pamiętać.

Kredyt gotówkowy – co powinieneś wiedzieć na dobry początek?

Kredyt gotówkowy jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Tego rodzaju pożyczkę można przeznaczyć na każdy cel, który nie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zazwyczaj kredyt gotówkowy jest udzielany bez poręczycieli i innych zabezpieczeń.

Maksymalna kwota pożyczki gotówkowej wynosi nieco ponad 250 000 złotych. W praktyce jednak mało kto może sobie pozwolić na zaciągnięcie tak wysokiego kredytu gotówkowego. Banki obliczają bowiem kwotę maksymalnej pożyczki na podstawie naszej zdolności kredytowej, którą kalkuluje się z kolei na podstawie wysokości dochodów, częstotliwości zarobków czy historii kredytowej. Dla banku istotne jest, aby klient osiągał wysokie i regularne dochody na podstawie umowy o pracę, choć respektowane są także umowy cywilnoprawne. Dla weryfikacji Twoich dochodów pracownicy banku mogą poprosić cię o dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, zeznania podatkowego, a nawet umowy z twoim pracodawcą.

 

Spłata kredytu gotówkowego

Jeśli już bank udzieli ci pożyczki gotówkowej, czekać się będzie spłata całej należności wraz z odsetkami. Umowy z bankiem są zawierane na określony czas, zwykle od kilku miesięcy do kilku lat. Zobowiązania finansowe spłaca się w regularnych, comiesięcznych ratach (równych lub malejących, w zależności od rodzaju umowy, jaką klient zawiera z bankiem). Miesięczne raty zawierają już kwotę odsetek i prowizji za udzielenie kredytu. W niektórych przypadkach – jeszcze przed zawarciem umowy z bankiem – możesz zostać zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia kredytu, który ma zabezpieczać bank m.in. na wypadek śmierci czy trwałego kalectwa kredytobiorcy.