książki, które warto przeczytać

Zaczytani

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Albania. W szponach czarnego orła

udostępnij

Książka „Albania. W szponach czarnego orła” Izabeli Nowek to kolejna pozycja ze słynnej serii podróżniczej Wydawnictwa Poznańskiego. To indywidualna opowieść-przewodnik, w której autorka skupia się na tym, aby jak najlepiej oddać duszę bałkańskiego kraju polskiemu odbiorcy. Opowiada o albańskiej kulturze, kuchni, architekturze, świętach, tradycjach, a także stara się przybliżyć mentalność tamtejszego społeczeństwa – z czego wyrasta i co się na nią składa. Autorka Izabela Nowek jako pracująca tam przewodniczka oraz żona rodowitego Albańczyka z łatwością orientuje się na mapie zagadnień malowniczej Albanii.


Autorka wspomina, że Albania jest państwem prawdziwej religijnej mozaiki, gdzie 60% społeczeństwa to muzułmanie, 10% katolicy, 7% prawosławni, a zaledwie 2,5% stanowią ateiści. Jednak bez względu na wyznanie wszyscy Albańczycy mają ze sobą wiele wspólnego: upodobanie do bardzo słonej kuchni, wpadanie niezapowiedzianym w odwiedziny, biesiadnictwo oraz zażyłe relacje rodzinne. Przewodniczka niejednokrotnie konfrontuje albańską kulturową mentalność z naszą polską, bazując na doświadczeniach własnych oraz jej podopiecznych turystów.


W książce „Albania. W szponach czarnego orła” można dużo znaleźć samej autorki – jej doświadczeń, spostrzeżeń oraz wskazówek, jak się odnaleźć i nie doznać szoku kulturowego. Choć pisana z subiektywnego punktu widzenia stara się zachować obiektywizm i autentyczność w kreowaniu albańskiego obrazu.

OSTATNIE WPISY

Wybrane losowo

Manifest
Poprzednie

Manifest

Człowiek, który kochał Syberię
Dalej

Człowiek, który kochał Syberię

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki