Gdy temperatura powietrza przekroczy 22 stopnie Celsjusza, sprawne systemy klimatyzacji są niezbędne, by podróż była komfortowa. Przedsiębiorstwa komunikacyjne powinny dbać też o niski poziom emisji spalin, bo komfort to także czyste powietrze. A co z poczuciem bezpieczeństwa? Tu kluczową rolę odegrają nowoczesne systemy oświetlenia.

Systemy klimatyzacji – upał pod kontrolą

Moment włączenia klimatyzacji przez kierowcę autobusu miejskiego jest zależny od norm narzuconych przez władze miasta, np. w Warszawie kierowcy uruchamiają systemy klimatyzacji przed rozpoczęciem kursu, jeżeli prognozy meteorologiczne przewidują, że danego dnia temperatura powietrza przekroczy 22 stopnie Celsjusza (mowa o przewoźniku Miejskie Zakłady Autobusowe). Natomiast w Krakowie kierowca musi włączyć klimatyzację, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo, tamtejsza narzucona norma dotycząca temperatury wewnątrz pojazdu mówi: „Maksymalna temperatura przedziału pasażerskiego powinna być niższa co najmniej o 3 stopnie od temperatury zewnętrznej” (informacja z załącznika do umowy między MPK, a ZIKiT).

O zaletach, jakie daje pasażerom system klimatyzacji, nie trzeba nikogo przekonywać. Wysoka temperatura potrafi być męcząca, a czasem nawet niebezpieczna (powoduje np. udary czy zasłabnięcia), a zatem klimatyzowany pojazd jest niezbędnym rozwiązaniem dla komfortu pasażerów. Tę zaletę doceniają szczególnie osoby starsze i dzieci – to one często cierpią na dolegliwości wywołane zbyt długim przebywaniem na słońcu. Dzięki klimatyzacji, stanie w długim korku jest bezpieczne.

Systemy chłodzenia – co mają za zadanie?

Nowoczesne systemy chłodzenia studzą silnik – to ich główne zadanie. Muszą być skonstruowane w taki sposób, aby utrzymać optymalną temperaturę silnika, ponieważ zbyt schłodzony nie pracuje w pełni sprawnie (jest to widoczne szczególnie zimą w przypadku pojazdów z samoczynnym zapłonem). Zachowanie właściwej temperatury ma wpływ na spalanie i stan mieszanki paliwowo-powietrznej.

Stosowanie nowoczesnych systemów chłodzenia także korzystnie wpływa na ekologię. Zbyt niska temperatura silnika zakłóca proces spalania i powoduje wyższą emisję węglowodorów i tlenków węgla. Nowoczesny system chłodzenia sprawia, że temperatura pracującego silnika jest optymalna, a co za tym idzie, wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Dzięki temu w trakcie spalania powstałe spaliny nie są tak niebezpieczne dla otoczenia, jak te z pojazdu, którego temperatura silnika nie jest odpowiednio kontrolowana. System chłodzenia ma także wpływ na żywotność silnika, ponieważ chroni jego wnętrze przed korozją.

Ważną rolą, jaką spełnia system chłodzenia, jest ogrzewanie kabiny pasażerskiej. W skład układu chłodzenia wchodzi nagrzewnica i to dzięki niej za pośrednictwem wentylatorów dostarczane jest ciepło do wnętrza pojazdu. By wszystkie te funkcje działały prawidłowo, należy skorzystać z rozwiązań dobrego producenta. Na polskim rynku na uwagę zasługuje OE Industry. Jest to pierwszomontażowy dostawca rozwiązań inżynieryjnych dla przemysłu i motoryzacji.

Nowoczesne oświetlenie do komunikacji miejskiej

Systemy oświetlenia to jedne z najważniejszych podzespołów w pojazdach komunikacji miejskiej. Jako źródła oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego stosuje się:

  • LED,
  • Halogen,
  • xenon,
  • żarówka.

Każdy zewnętrzny system oświetlenia montowany w pojazdach komunikacji miejskiej ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom znajdującym się wewnątrz pojazdu poprzez zagwarantowanie widoczności na drodze o każdej porze dnia i nocy. By tak się stało, wszystkie elementy systemu muszą być odpowiednio skonstruowane i zamontowane np. pod odpowiednim kątem, by dobrze oświetlać drogę, nie oślepiając innych uczestników ruchu. W takim przypadku warto nawiązać współpracę z takimi firmami jak OE industry, ponieważ proponują wieloetapowy proces tworzenia od koncepcji: od projektu technologicznego, budowę prototypów do testowania, aż do seryjnych dostaw. Więcej na temat współpracy i technologii i rozwiązaniach tej firmy można przeczytać na stronie: http://oeindustry.com/ .

Dobre oświetlenie wewnętrzne pojazdu to duży komfort dla pasażerów, ponieważ odpowiednio dobrana moc i barwa nie męczy oczu i umożliwia swobodne czytanie książki czy przeglądanie informacji na wyświetlaczach elektronicznych.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły