Współcześnie zanieczyszczenie środowiska jest bardzo wysokie, stale słyszymy problem ze smogiem oraz nagłaśniane programy ekologiczne. Państwo ingeruje i walczy o to, aby wszystkie stare piece i kotły były wymienione na nowe ekologiczne kotły klasy 5. Dla wielu osób wymiana starego urządzenia wiążą się z nadprogramowymi i dużymi kosztami, z tego powodu obecnie opracowywane są liczne programy mające na celu dofinansowanie zakupu nowych kotłów.

Problem zanieczyszczenia środowiska zaczyna być na tyle uciążliwy, że nie poleca się wychodzenia na spacer z małymi dziećmi. Maluchy w przedszkolach spędzają czas w salach, zamiast bawić się na świeżym i czystym powietrzu. Biegacze i sportowcy unikają ćwiczeń na otwartych przestrzeniach zwłaszcza, gdy mamy duże natężenie smogu. Problem staje się naprawdę ogromny. Bardzo dobrym i przemyślanym rozwiązaniem jest wymiana starych urządzeń grzewczych na nowoczesne i ekologiczne kotły klasy 5. Dużą oferta kotłów klasy 5 może pochwalić się między innymi polski producent Moderator. Proponuje miedzy innymi zakup kotłów:

  • Biomaster
  • Vento Bio Roto
  • Biomaster Roto

Wszystkie urządzenia od firmy Moderator przestrzegają normy PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy. Dodatkowo są funkcjonalne, automatyczne i komfortowe w obsłudze.

Środowisko – uchwały i rozporządzenia

Problem z zanieczyszczeniem w Polsce jest bardzo często poruszany, z tego powodu pojawiła się między innymi uchwała antysmogowa i rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju odnośnie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów.

Uchwały antysmogowe mają za zadanie wyznaczanie lokalnych standardów emisji zanieczyszczeń dla kotłów o małej mocy. Przede wszystkim zakazują palenia w kotłach i kominkach, które silnie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza paliwami typu węgiel kamienny i brunatny, mułami węglowymi oraz drewnem o wilgotności powyżej 20%.

Rozporządzenie o kotłach i emisji zanieczyszczeń odnosi się do sprzedawania lub instalowania kotłów, które spełniają wymagania określone w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy.

Wybór kotła klasy 5 – budowa i zalety

Kotły klasy 5 to bardzo mądre rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Na rynku można spotkać kotły klasy 5 w pełni zautomatyzowane z podajnikami paliwa przeznaczone do spalania pelletów z biomasy, ekogroszku, węgla kamiennego, a także urządzenia typu wkłady kominkowe i kotły zgazowujące drewno. Wszystkie z nich emitują o 20-50% mniej spalin od starych urządzeń grzewczych, zmniejszają ilość popiołów oraz pyłów, tak bardzo szkodliwych dla środowiska i ludzkiego zdrowia.

Fotokomórka

Fotokomórka umieszczana jest w każdym kotle klasy 5, pozwala ona na dokładną kontrolę obecności płomienia oraz sterowania procesem rozpalania.

Air flow control

Air flow control to system kontrolujący przepływ powietrza. Składa się z wentylatora AIR FLOW CONTROL połączonego z działaniem fotokomórki i umożliwia precyzyjną regulację ilości powietrza, a w razie potrzeby dodatkowo ustala nową dawkę paliwa.

Palenisko

Wszystkie komory palenisk w kotłach klasy 5 są wyjątkowo szczelne i wytworzone z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło. Zastosowany materiał akumulacyjny pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz sporą ilość paliwa. Dodatkowo akumulowanie ciepła w palenisku powoduje szybkie uzyskanie wysokiej temperatury potrzebnej do spalania substancji wydzielających się z paliwa.

Wkład do komina

Kotły 5 klasy mają dużo większą sprawność, dzięki temu zużywają mniej paliwa niż ich odpowiedniki o słabszych parametrach. Jednak zwiększona sprawność ma jeden negatywny skutek uboczny, bowiem powstające spaliny mają niską temperaturę i wykrapla się z nich para wodna, która wymaga zastosowania przewodu spalinowego odpornego na działanie kwaśnych skroplin. Z tego względu kotły klasy 5 potrzebują montażu odpowiedniego kwasoodpornego wkładu do komina.

Zawirowywacze - turbolizatory

Kotły klasy 5 wyposażone są w tak zwane zawirowywacze, które mają za zadnie zatrzymanie pyłów w kotle i nie wydzielania ich na zewnątrz. Takie rozwiązanie dodatkowo zmniejsza zanieczyszczenie powietrza. Oprócz tego zawirowywacze zaburzając ruch spalin, co powoduje, że pył intensywniej oddaje ciepło wodzie, dzięki czemu sprawność kotła staje się wyższa.

Kompaktowy rozmiar kotłów

Kompaktowe rozmiary kotłów klasy 5 pozwalają przeprowadzić szybki i sprawny montaż oraz umieścić kocioł w małym pomieszczeniu. Po za tym kotły są tak skonstruowane, że prosto je się czyści i konserwuje po okresie grzewczym. Dzięki temu kotłownia jest zawsze czysta i schludna.

Paliwo

Wybór paliwa do kotła klasy 5 jest bardzo istotną kwestią, w zależności od posiadanego urządzenia odpowiedni jest tylko węgiel typu ekogroszek albo granulat z biomasy (pellety). Kotły klasy 5 spełniają ścisłe wymagania ekoprojektu nie posiadają rusztu awaryjnego umożliwiającego spalanie innego rodzaju paliw stałych.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły