Wszyscy uwielbiamy ten moment w ciągu dnia, kiedy odświeżeni i zrelaksowani możemy wreszcie udać się do łóżka. Spędzamy w nim wiele godzin każdego tygodnia i to w nim najbardziej regenerujemy swój organizm – właśnie dlatego jest tak ważne, żeby materac łóżka był doskonale dopasowany do naszych potrzeb.

Zanim dojdzie więc do zakupu takiego materacu, warto zastanowić się nad tym, jaki typ będzie dla nas odpowiedni. Aby podjąć świadomą decyzję należy zapoznać się z parametrami dwóch podstawowych typów materacy – sprężynowych i piankowych – które przedstawiamy poniżej.

Materac sprężynowy

Materace sprężynowe to bardzo stary wynalazek, który kojarzymy z grubymi pojedynczymi sprężynami i nieodłącznym wielkim dyskomfortem. Współcześnie odchodzi się od produkcji takich niewygodnych materacy. W zamian za to producenci wypuszczają na rynek materace, których konstrukcja zakłada dużo większą ilość sprężyn o mniejszej wielkości, odseparowanych od siebie specjalnymi kieszonkami. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększyło wygodę użytkowania materaca sprężynowego, ale również zwiększyło jego stabilność, bo każda drobna sprężyna pracuje osobno – ma to duże znaczenie szczególnie dla osób śpiących u boku ukochanej osoby, ponieważ przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka nie poruszają całym materacem, budząc przy tym swoją drugą połówkę.

Materac piankowy

Trwałość i użyteczność materaca piankowego jest determinowana przez elastyczność pianki, która została wykorzystana do jego produkcji. Materac taki jest znacznie lżejszy niż materac sprężynowy. Inaczej rozkłada on ciężar opierającego się na nim ciała – człowiek nie wspiera się na pojedynczych punktach, które w przypadku materaca sprężynowego stanowią właśnie sprężyny, a na materacu jako całości.

W opisach materaców piankowych można spotkać się z określeniem „termoelastyczność”. Oznacza ono rodzaj elastyczności, na którą wpływa ciepło ciała człowieka. Pod jego wpływem materac przybiera określony kształt.

Na co zwrócić szczególną uwagę

Kiedy do wyboru materacu dochodzą problemy zdrowotne, najczęściej wiążące się z chronicznymi schorzeniami kręgosłupa lub alergiami. Materace odpowiadające osobom z tego typu problemami można znaleźć na centrummateracy.com. Oprócz wykorzystania materiałów antyalergicznych, materace te cechują się różnym rodzajem twardości, co jest znaczące dla osób cierpiących z powodu urazów kręgosłupa. Ponadto niektóre z nich mają – w zależności od użytkowanej strony materaca – zmienną twardość, dzięki czemu można dostosowywać warunki spania do bieżącego stanu zdrowia albo chociaż samopoczucia i aktualnej zachcianki.

Szukając materaca nie można dać się ponieść promocji czy ulec namowom osób trzecich. To, co powinno definiować dla klienta materac, to jego trwałość. Jest to bowiem zakup, którego dokonuje się co kilka lat. Materac musi być solidnie wykonany, aby w ciągu tych kilku lat użytkowania nie odkształcił się, bo w ten sposób traci całą swoją wartość i zamiast być ostoją wygody, staje się potencjalnym powodem nabycia bądź pogłębiania chorób kręgosłupa.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły