Jeśli potrzebujesz do normalnego funkcjonowania dawki adrenaliny, to ten sport jest dla Ciebie!

Wakeboard jest to relatywnie nowy sport ekstremalny, ale ma już swoją rzeszę fanów i zdobywa coraz to nowych. Wakeboard to ciekawa dyscyplina, szczególnie pod tym względem, że można ją uprawiać na dwa sposoby, na wyciągu albo za łodzią. Czy to jest jakaś różnica? Owszem. Oba style jazdy różnią się między sobą, nieznacznie ale warto wiedzieć z czym się można spotkać pływając na wakeboardzie.

Trzymając linę jesteśmy ciągnięci przez wyciąg albo przez łódź motorową i na tym oczywistość się kończy.

Trasa

W przypadku wyciągu trasa zawsze jest ta sama, jesteśmy ciągnięci na linie za wyciągiem, pod jego trasą lub w ograniczonym odchyleniu od niej. W łodzi mamy możliwość zmiany trasy, za każdym razem możemy mieć inną.

Przeszkody

Przeszkody, czyli pływające duże boje i tu, i tu można je pokonywać. Uważa się, że nauka trików jest łatwiejsza na wyciągu, niż pływając za łodzią. Chociaż główny tandem przy wyciągu jest pokonywanie przeszkód, natomiast przy łodzi akrobacje powietrzne.

Fala

Fala to jest coś, zarezerwowane dla pływających na wakeboardzie, ale za łodzią. Jej obecność sprawia, że dla początkujących może to być trudniejsze do opanowania. Za to daje możliwość wykonywania akrobacji i skoków z jednej strony na drugą. Lepsze wybicie, tzw. pop mamy dzięki fali, no i co za tym idzie, więcej czasu w powietrzu, wyższy skok i większe pole do popisu jeśli chodzi o triki.

Sprzęt

Owszem. Dla wyciągu dedykowane są bardziej miękkie deski, elastyczne, z małym finem, które bardziej amortyzują lądowanie na tafli wody. Ponadto mają bardziej wytrzymały spód, żeby nie ścierał się przy pływaniu po przeszkodach. Natomiast dla tych pływających za łodzią są dedykowane bardziej sztywne deski, które ułatwiają wybicie i dają większego popa.

Oba sposoby różnią się między sobą w stylu jazdy, sposobie startu jak i rodzaju sprzętu. Tradycyjnie wakeboard jest pływanie za łodzią, dopiero kilka lat temu zaakceptowano dla niego wyciąg. To był przysłowiowy strzał w dziesiątkę! Multum akwenów wodnych powstających po wyrobiskach zostało zaadoptowanych pod wakeparki. Przez to stał się on łatwiej dostępny dla tych z dala od morza i będąc młodszym krewnym surfingu zyskał sobie równie wielką rzeszę zwolenników. Aby znaleźć wakepark blisko siebie, wystarczy wyszukać nazwę swojej miejscowości np. wakepark wrocław w jednym z katalogów jak WhereToWake.com.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły