Wełna jest naturalnym włóknem uzyskiwanym z sierści owiec, kóz, lam, wielbłądów i innych zwierząt.

Najbardziej wartościowa wełna pochodzi z okrywy włosowej merynosów, a najcenniejsza z sierści kóz kaszmirskich. Ze względu na swoje specyficzne właściwości zyskała szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Czym charakteryzują się ubrana wykonane z wełny?

Dobra termoizolacyjność

Wełniane ubrania zapewniają przyjemne ciepło, dlatego warto dodać je do jesiennej i zimowej garderoby. Uchronią naszą skórę przed zimnem, dzięki temu że w strukturze włókien zatrzymuje się dużo powietrza.

Wysoka higroskopijność i pochłanianie promieniowania

Wełna doskonale chłonie wilgoć. Odseparowuje ją od skóry, co wydaje się sporą zaletą dla zagwarantowania higieny i komfortu użytkowania. Co więcej ubrania z wełny mają zdolność pochłaniania promieni UV.

Leczniczy wpływ

Mikro-masaż wywoływany przez zetknięcie się wełny i powierzchni ciała znakomicie pobudza krążenie, co poprawia ukrwienie i zmniejsza ryzyko zatorów. Lanolina (naturalny tłuszcz zwierzęcy) zawarta we włóknach działa przeciwreumatycznie, tonizuje i opóźnia procesy starzenia.

Odporność na zabrudzenia

Wełna nie jest plamoodporna, ale brudzi się dużo trudniej niż bawełna. Ponadto lanolina pokrywająca każdy włos zabezpiecza przed pojawianiem się bakterii i roztoczy we włóknach.

Wytrzymałość na wysokie temperatury i gniecenie

Ubrania wełniane nie gniotą się i utrzymują swój pierwotny kształt. Wełnę wygładza wilgoć, dlatego prasowanie nie przysparza trudności. Włókna są też odporne na działanie wysokich temperatur – strażacy używają wełnianych koców do gaszenia ognia.

Podatność na spilśnianie i mechacenie

Ubrania z wełny mają swoje wady. Najpoważniejszą z nich wydaje się podatność na spilśnianie. Włókna zbijają się i kurczą pod wpływem tarcia, podwyższonej temperatury i wilgotności. W dodatku wielokrotnie pocierana wełna (np. gdy zahaczamy swetrem o brzeg biurka) mechaci się. W rezultacie powstają małe, nieestetyczne kuleczki.

Obowiązek starannej pielęgnacji

Wełnę najlepiej czyścić chemicznie lub prać ręcznie. Pielęgnacja w pralce wymaga ustawienia bardzo delikatnego programu. Ubrania prane w zbyt wysokiej temperaturze albo w niewłaściwie dobranym proszku filcują się, mechacą i zmniejszają swój rozmiar. Odzieży z wełny nie można wyciskać i wykręcać.

Atrakcyjność dla moli

Naturalne tkaniny takie jak jedwab czy wełna często stają się celem ataków moli. Ich larwy żywią się włóknami, a w rezultacie dziurawią i uszkadzają odzież. Właśnie dlatego należy pamiętać o właściwej ochronie przed szkodnikami zamieszkującymi szafy.

Wełna to materiał prawie idealny (sprawdź wełna w SklepBlawatny24.pl). Posiada wiele cennych zalet takich jak higroskopijność i właściwości termoizolacyjne. Ubrania wykonane z wełnianych włókien wymagają jednak starannej, delikatnej pielęgnacji. Bywają też podatne na zniszczenie pod wpływem tarcia. Mimo nielicznych wad, warto zdecydować się na zakup naturalnej wełnianej odzieży albo na własnoręczne wykonanie elementów garderoby z włóczki. Wówczas można cieszyć się przyjemnym ciepłem, miękkością tkaniny i niezwykłą wygodą.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły