Okres wakacyjny skłania do dalszych i bliższych wycieczek i zapewne każdy z nas pragnie choć na chwilę odpuścić swoje rodzinne strony właśnie po to, aby odwiedzić zupełnie nowe miejsca.

Owszem, wycieczki zagraniczne są nadal na topie, jednakże okazuje się, że wcale nie trzeba jechać za granicę żeby doświadczyć nowych, podróżniczych atrakcji.

Okres wakacyjny skłania do dalszych i bliższych wycieczek i zapewne każdy z nas pragnie choć na chwilę odpuścić swoje rodzinne strony właśnie po to, aby odwiedzić zupełnie nowe miejsca. Owszem, wycieczki zagraniczne są nadal na topie, jednakże okazuje się, że wcale nie trzeba jechać za granicę żeby doświadczyć nowych, podróżniczych atrakcji. Również i w naszym kraju znajdziemy mnóstwo wartych do odwiedzenia miejscowości, być może nawet niedaleko miejsca naszego zamieszkania. Takim miejscem może być na przykład Chełmno.

Chełmno to niewielkie, zabytkowe miasteczko, położone w województwie kujawsko-pomorskim, a dokładnie między Toruniem, a Grudziądzem, przy trasie numer 1, od prawego brzegu Wisły. Naprawdę trudno przejechać obojętnie wobec jego uroków, mając przy tym świadomość, że historia bez wątpienia odznaczyła się tutaj pozostawiając po sobie wyjątkowe budowle zarówno świeckie, jak i sakralne, które pamiętają jeszcze czasy Krzyżaków.

Jeżeli już zatem zdecydujemy się odwiedzić Chełmno, skupmy się na samym początku na samej panoramie tego urokliwego miasta. Okazuje się i zapewne każdy, kto już wcześniej zwiedził Chełmno to potwierdzi, że najlepszy widok będziemy mieli z wieży kościoła farnego, która jest z kolei ogólnodostępna dla wszystkich turystów. Przebywając w tym miejscu odnosi się wrażenie, że jest to jedno wielkie skupisko kościołów: spojrzymy w prawo: kościół, spojrzymy w lewo - wieża kolejnej gotyckiej świątyni... Główny kościół w Chełmnie, który "obowiązkowo" należy odwiedzić to bez wątpienia wyżej wspomniany kościół farny, imienia Wniebowzięcia NMP, jednakże na naszą uwagę zasługuje również Kościół imienia Świętego Ducha, a także zabytkowy kościół im. Św. Jakuba.

Jeżeli zaś chodzi o architekturę tego wyjątkowego miasta dominuje tu cegła, natomiast wszelakie mury miejskie, które zostały zachowane w doskonałej formie aż po dzień dzisiejszy, mienią się przepiękną czerwoną barwą, która jest tutaj kojarzona właśnie z tą częścią naszego kraju.

W następnej kolejności skupmy się na ratuszu Chełmna. W odróżnieniu od wszechogarniających czerwonych murów, panuje tutaj spokojna biel, która z dumą zdobi dość obszerny Rynek Chełmna, natomiast jego kolorowa attyka przyciąga nasza uwagę już z oddali. Znajdziemy tutaj również niejedną zabytkową bramę, okazały i zadbany deptak, baszt, a także park, do którego warto udać się wraz z cała rodziną na poobiedni spacer. Natomiast jeżeli już zaczynamy spacerkiem przemierzać tę zabytkową miejscowość, nie zapominajmy skierować swych kroków w kierunku "Ławeczki Zakochanych" imitującą parę kochanków, która usytuowana jest dokładnie przy miejskich murach, niedaleko deptaka. W sumie nie bez powodu Chełmno określane jest przez wszystkich mianem "Miasta Zakochanych"...

Nie ma wątpliwości, że po całym dniu wrażeń i zwiedzania tak szczególnego miejsca będziemy głodni i spragnieni. Nie zabraknie tutaj restauracji, które zapraszają w swe gościnne progi, serwując nam przy tym szereg rozmaitych potraw - wedle naszego wyboru. Natomiast jeżeli byśmy się zdecydowali zostać w Chełmnie na noc, aby dzięki temu na drugi dzień dalej kontynuować nasze turystyczne podboje, może zatrzymać się na nocleg w którymś z tutejszych, sprawdzonych hoteli, na przykład w domu Gościnnym " Pod Górą."

 

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...