Kabanosy to cienkie, suszone i smaczne kiełbaski. Są przekąską idealną – dostępne w wielu wersjach smakowych, przygotowane z tradycyjnej wieprzowiny lub delikatnego drobiu, gotowe do spożycia od razu po wyciągnięciu z paczki. Co i kto stoi za wyśmienitymi kabanosami?

Krótka historia kabanosów

Kabanosami zajadali się nasi rodacy na terenie Polski i Litwy już na przełomie XIX i XX wieku. Nazwa „kabanos” pochodzi od tureckiego słowa „kaban”, którym określano młodego wieprzka - tradycyjne kabanosy wytwarzano bowiem właśnie z najwyższej jakości mięsa wieprzowego. Kabanosy upowszechniły się w latach 20-tych i 30-tych XX wieku i od tego czasu ich produkcja wygląda mniej więcej tak samo i przebiega wedle jednolitej receptury. Wytwarzanie kabanosów to proces rozłożony w czasie i obejmujący następujące etapy: wstępne rozdrobnienie mięsa, peklowanie (przez około 48 godzin), dalsze rozdrabnianie mięsa na kawałki wielkości 8 – 10 mm, doprawianie, pakowanie w cienkie osłonki i osadzanie (polegające na układaniu się mięsa w osłonce), wędzenie i pieczenie, studzenie i suszenie. Efektem tych wszystkich ściśle przestrzeganych procedur powinny być kiełbaski tak kruche, że ich łamaniu i gryzieniu powinien towarzyszyć charakterystyczny „trzask”, zwany również „strzałem”.

Kabanos zgodny z normami

Idealne kabanosy to cienkie i długie kiełbaski (batony), złożone na pół lub wielokrotnie (zgięcia mają ślady po odwieszeniu), po przecięciu których widać kawałki ciemnego mięsa i jasnego tłuszczu. Dobry kabanos to ten, którego 100 gram zostało wyprodukowane z ponad 100 gram mięsa – im więcej mięsa w mięsie, tym lepiej (unikajmy produktów, w których składzie znajdziemy MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie). 100 gram gotowego produktu zawiera ponad 500kcal, ponad 40g tłuszczu, po kilka gram soli i węglowodanów oraz kilkanaście lub kilkadziesiąt gram białka (im więcej w składzie kabanosa jest białka, z tym większej ilości mięsa został on wyprodukowany). Smak kabanosów zależy w dużej mierze od ilości i rodzaju użytych w czasie produkcji przypraw – uniwersalny powinien być jednak wyraźnie wyczuwalny smak peklowanego i wędzonego mięsa. W 2011 roku kabanosy zostały wpisane do unijnego rejestru jako polska Gwarantowana Tradycyjna Specjalność  – od tego momentu wyłącznie kabanosy wyprodukowane w Polsce,  z wysokiej jakości mięsa wieprzowego i według ściśle określonych receptur mogą umieścić na opakowaniu kiełbasek oznaczenie GTS. Certyfikatu unijnego nie będą posiadać kabanosy wieprzowo – drobiowe, drobiowe, wołowe, ani łososiowe – to produkty, które powstały w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania ludzi lubiących smak tradycyjnych kabanosów, ale chcących w swojej diecie ograniczyć spożycie wieprzowiny.

Sprawdzone sposoby na kabanosy

Wielbiciele kabanosów mają obecnie w czym wybierać – oferta jest szeroka i z każdym rokiem podnosi się jakość wyrobów wędliniarski. Wiodącym producentem kabanosów w Polsce jest Tarczyński, w którego asortymencie znajdziemy kabanosy tradycyjne wieprzowe, wieprzowo – drobiowe, drobiowe oraz wołowe,  w wielu wariacjach smakowych (m.in. serowe, orzechowe, chilli, czy chrzanowe). Kabanosy dostępne są w różnych opakowaniach, które pozwalają ekonomicznie zaplanować większe lub mniejsze przekąski. Cienkie kiełbaski sprawdzają się w roli przegryzek na różnego rodzaju przyjęciach, a także na piknikach czy podczas spacerów i wycieczek. To zdrowa alternatywa dla popularnych produktów mącznych oraz słodyczy, a dodatkowo – łatwa do spożycia bez konieczności użycia dodatkowo sztućców, czy pojemników. Kabanos to również znakomity składnik bardziej wymyślnych przystawek. Małe co nieco z kabanosem w roli głównej? Proste i ekspresowe do przygotowania kabanosy w cieście francuskim to przekąska, która urozmaici każdą imprezę: kabanosy kroimy na 3 – 5 centymetrowe kawałki, zawijamy je w ciasto francuskie i wstawiamy do piekarnika, można je podać po prostu z keczupem lub dowolnymi sosami. Kabanosy możemy również zapiec w bagietce z ulubionymi dodatkami. Innym sposobem na użycie tych cienkich kiełbasek jest wkomponowanie ich w koreczki - będą rewelacyjnie wyglądać i świetnie smakować w towarzystwie sera i dowolnych warzyw. Jeżeli mamy trochę więcej czasu – przygotujmy sałatkę z kabanosami, albo dodajmy pokrojone suche kiełbaski do warzyw przygotowywanych na patelni. Kabanosy możemy również obsadzić w roli nadzienia pieczeni, rolad lub roladek (wołowych lub wieprzowych), dodać do jajecznicy, żurku lub ziemniaczanej zapiekanki, a także ułożyć na pizzy. Smacznie i zdrowo? Oczywiście, kabanosowo!