Wybieracie się Państwo do Krakowa po raz pierwszy i niewiele wiecie o tym mieście?

Zastanawiacie się nad harmonogramem zwiedzania? Podpowiadamy, co można zwiedzić w Krakowie i najbliższej okolicy, w jakich miejscach warto rozpocząć poznawanie jednego z najpiękniejszych miast w Polsce i jakie obiekty trzeba koniecznie odwiedzić.

Zaczynamy w sercu miasta

We wczesnym średniowieczu miejscem na terenie dzisiejszego Krakowa, które szczególnie mocno przyciągało osadników było Wzgórze Wawelskie. Wawel, jego podgrodzie zwane Okołem i otaczające je osady – oto obraz Krakowa w okresie od X wieku po najazd tatarski z 1241 roku. W 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy  lokował miasto na prawie niemieckim. Wytyczono wówczas obszar Rynku Głównego i otaczające go ulice. Wkrótce Kraków został otoczony murami, których przebieg wyznaczają dziś Planty. Za czasów Kazimierza Wielkiego (XIV wiek) powstały natomiast dwa miasta leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa (obecnie jego dzielnice, położone zresztą w ścisłym centrum) – Kazimierz i Kleparz. Wymienione miejsca wyznaczają obszar, który każdy turysta chcący poznać Kraków powinien zwiedzić. To tu znajduje się większość najstarszych i najcenniejszych zabytków. Spacer na trasie Stare Miasto – Wawel – Kazimierz można zrealizować w ciągu jednego dnia.

Co można zwiedzić w Krakowie – spacer po Starym Mieście i Wzgórzu Wawelskim

Zwiedzanie Starego Miasta dobrze jest zacząć od Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Na Rynku bezapelacyjnie trzeba natomiast wejść do wnętrza Kościoła Mariackiego. Być w Krakowie i nie widzieć ołtarza Wita Stwosza?! Nie wyobrażamy sobie tego! Jeśli macie Państwo ochotę bliżej poznać najdawniejsze dzieje Krakowa, powinniście odwiedzić jedno z najciekawszych muzeów w Polsce – Podziemia Rynku. Więcej na temat niesamowitych wrażeń, których możecie tam doświadczyć, przeczytacie na: http://krakowzwiedzanie.pl/podziemia-rynku-w-krakowie/.

Stare Miasto to także przepiękny kwartał uniwersytecki i olśniewające kościoły (Państwa uwadze polecamy szczególnie świątynie św. Anny, Franciszkanów, Dominikanów, śś. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja). Ich architektura i wyposażenie obfitują we wspaniałe dzieła sztuki z różnych okresów (od romanizmu po secesję!).

Wizyta na Wawelu to odrębny temat. O cudach Katedry i Zamku Królewskiego przeczytacie tutaj: http://krakowzwiedzanie.pl/wzgorze-wawelskie. Wejście do Katedry i spacer po dziedzińcu krużgankowym to pewne minimum. Jeśli natomiast chcielibyście Państwo zwiedzić wnętrza Zamku i przygotowane przez Muzeum Zamek Królewski na Wawelu ekspozycje i trasy, warto zapoznać się najpierw dokładnie z ofertą turystyczną tej instytucji i najlepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów.

Co można zwiedzić w Krakowie – uroki Kazimierza

Bogata i skomplikowana historia dwu-kulturowego Kazimierza oraz niesamowity dekadencko-artystyczny klimat dzielnicy przyciągają zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Pod koniec XV wieku na terenie Kazimierza osiedlono krakowskich Żydów. W przeciągu kilku kolejnych stuleci powstał tu zespół wspaniałych zabytków kultury żydowskiej. Nic podobnego nie zobaczycie Państwo w żadnym mieście w Polsce! Odwiedziny w kwartale żydowskim to kolejny ważny punkt w naszej odpowiedzi na pytanie – Co można zwiedzić w Krakowie? Podobnie zresztą jak podziwianie wspaniałych zabytków sakralnych chrześcijańskiej części, a więc przede wszystkim kościołów Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz klasztoru i kościoła Paulinów na Skałce.

Co można zwiedzić w Krakowie – oddalamy się od centrum

Dzielnice położone nieco dalej od serca grodu Kraka również obfitują w niezwykłe zabytki (czasem bardzo wiekowe, najlepszym przykładem niech będzie Kopiec Krakusa o niepewnym datowaniu, z pewnością jednak o setki lat starszy niż zręby państwowości polskiej). Malowniczością zachwyca Podgórze. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie w tym rejonie Krakowa, na obszarze dawnego getta znajdują się miejsca pamięci związane z losem Żydów w czasie II wojny światowej (słynna Fabryka „Emalia” Oscara Schindlera usytuowana jest na pobliskim Zabłociu). Gorąco polecamy również wyprawę w przeciwnym kierunku – na Salwator (do klasztoru Norbertanek i kościoła Najświętszego Salwatora), a następnie na Kopiec Kościuszki, do Lasu Wolskiego, na Kopiec Piłsudskiego i wreszcie w okolice dwóch przepięknie położonych klasztorów – Kamedułów na bielańskiej Srebrnej Górze oraz dumnie wznoszącego się na wapiennym, nadwiślańskim wzgórzu tynieckiego opactwa Benedyktynów. Zwiedzając Kraków, nie można również zapomnieć o jednej z jego młodszych dzielnic czyli słynnej Nowej Hucie!

Oczywiście nasz tekst nie wyczerpuje w pełni odpowiedzi na pytanie: co można zwiedzić w Krakowie? Mamy jednak nadzieję, że znaleźli w nim Państwo kilka wartościowych podpowiedzi! Jeżeli nie zapraszamy na naszą stronę www gdzie znajdą Panstwo wiele ciekawych artykułów co zwiedzić w Krakowie: http://krakowzwiedzanie.pl/co-mozna-zwiedzic-w-krakowie/ .