Okapy są już stałym wyposażeniem kuchni i trudno wyobrazić sobie bez nich to pomieszczenie. Nic dziwnego. Mają kilka bardzo praktycznych zastosowań: zapobiegają zawilgoceniu, pozbywają się brzydkich zapachów,  przefiltrowują powietrze, pochłaniają opary i tłuszcz powstałe przy gotowaniu, zabiegając pojawianiu się osadu na meblach. Na i są to urządzenia o coraz bardziej atrakcyjnej estetyce, dzięki czemu pełnią też funkcję dekoracyjną.

Wybór okapu kuchennego nie powinien jednak polegać wyłącznie na odpowiednim dopasowaniu modelu do stylistyki i wystroju kuchni. Jest też kilka technicznych czynników, o których warto pamiętać. Jedną z podstawowych kwestii jest umiejscowienie okapu. Od tego w dużej mierze zależy rodzaj okapu kuchennego, a więc to czy będzie on wolno wiszący, czy też do zabudowy.

W tej pierwszej kategorii mamy okapy przyścienne, podszafkowe, kominowe, wyspowe – mają one swoje wady i zalety i są przeznaczone do różnego rodzaju kuchni. Okapy podszafkowe są na przykład dość popularne ze względu na cenę, bogactwo różnego rodzaju kształtów, wersji kolorystycznych i kompaktowe rozmiary, ale nie wszędzie będą pasować. W dużych kuchniach lepiej sprawdzą się okapy kominowe (także w wersji rustykalnej), a tam gdzie kuchenka jest na środku pomieszczenia niezbędne mogą być okapy wyspowe, montowane nie do ściany, a do sufitu. Ale to nie jest rzecz tylko estetyki. Większa kuchnia wymaga bardziej wydajnego urządzenia, które będzie w stanie przefiltrować powietrze szybciej i sprawniej. Oczywiście te modele już są droższe.

OkapyJeśli chodzi o okapy do zabudowy, to mamy przede wszystkim okapy teleskopowe i szufladkowe. Sprawdzą się, gdy okap ma nie wyróżniać się pośród kuchennych mebli. Tego rodzaju urządzenia nie należą do najdroższych, ale ich wydajność jest mniejsza. Cenowo uderzyć po kieszeni mogą za to okapy montowane w ścianę, sufit czy blat kuchenny, bo i takie modele można znaleźć (np. okapy szczelinowe). W ich przypadku kłopotem może być również montaż, ale designerskie kuchnie chętnie takie rozwiązania wykorzystają.

Drugą ważną kwestią, mającą wpływ na wybór okapu, jest to, czy ma być pochłaniaczem (gdzie przefiltrowane powietrze zostaje wdmuchnięte z powrotem do kuchni), czy wyciągiem (czyli wydmuchiwać powietrze na zewnątrz). Nawet jeśli okap może działać w obu funkcjach, to i tak musimy się dostosować do tego, jak wyglądają rozwiązania wentylacyjne w naszym mieszkaniu. Istnieją pewne obwarowania prawne, wynikające z zasad bezpieczeństwa, które uniemożliwiają podłączanie wyciągów do kanałów wentylacyjnych (ma to znaczenie raczej w blokach, kamienicach, etc). Instalacja pochłaniacza oznaczać będzie za to, że ominie nas ewentualne kucie ścian, gdy nie posiadamy odpowiedniego przewodu wentylacyjnego. Czasem jest też jedyną dostępną opcją.

Trzeba również koniecznie zwrócić uwagę na wydajność okapu (podawana w m3/h). Jeśli będzie zbyt mała w stosunku do wielkości kuchni, instalacja urządzenia nie przyniesie pożądanych rezultatów. Moc okapu musi być dopasowana do wielkości kuchni. Warto zwrócić uwagę na głośność okapu oraz poziom zużycia energii. Im więcej silników, tym oba parametry będą większe.

Mniej istotnym, ale ważnym ze względu na domowy budżet, aspektem jest wybór okapu pod kątem używanych w nim filtrów przeciwtłuszczowych. Jest on co prawda powiązany z rodzajem okapu, ale warto różnicę poznać przed zakupem. Na rynku dostępne są okapy z filtrem metalowym. W takim wypadku filtr można zdjąć i oczyścić go samodzielnie, a następnie założyć z powrotem. Jednakże filtry fizelinowe należy już coś jakiś czas wymieniać, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Podobnie jest z mającym niwelować brzydkie zapachy filtrem węglowym. No i na koniec na zakup mogą też wpływać elementy dodatkowe – wyświetlacze, sensory, oświetlenie, możliwość sterowania za pomocą pilota czy smartfona, etc. Ta kwestia ma już jednak najmniejsze znaczenie i tu decydujące znaczenie ma zasobność naszego portfela i nasze wymagania, np. w kwestii komfortu użytkowania.

Zdjęcia okapów pochodzą ze strony Polskiego producenta okapów kuchennych - firmy Toflesz (www.toflesz.com)

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki