Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. O właśnie w niej często rozkwita życie towarzyskie i przede wszystkim rodzinne. Miejsce przyrządzania pysznych posiłków, pieczenia aromatycznych ciast i przechowywania drobnych smakołyków. Powinno być urządzone w przytulny i jednocześnie nowoczesny sposób, by każdy mógł czuć się w niej swobodnie.

Jak zaprojektować dobrą kuchnię?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych preferencji klienta. Jedni marzą o dużym, stosunkowo chłodnym pomieszczeniu, zaś inni o niewielkiej, ale przytulnej kuchni urządzonej w stylu wiejskim. Bez względu na wybrany styl, bardzo ważny jest sam etap projektowania, który ma za zadanie nie tylko funkcjonalnie przygotować pomieszczenie do użytkowania, ale także odzwierciedlić osobowość jego właścicieli. Mała lub duża kuchnia – bez względu na jej rodzaj musi się znaleźć kilka niezbędnych elementów. Wśród nich znajdą się szafki do zabudowania, sprzęt AGD oraz okapy kuchenne. W przypadku szafek mamy do wyboru kilka typów: prowadnice listwowe (mające zastosowanie w meblach stylizujących na klasyczne), rolkowe (montowane do skrzyni lub pełne, to najpopularniejszy rodzaj szafek) oraz prowadnice samo-domykające (posiadające ładowność do 70 kilogramów). Do podstawowego sprzętu zalicza się kuchenkę (ceramiczne, gazowe lub indukcyjne), lodówkę (najlepiej posiadającą zbudowaną zamrażarkę), zmywarkę (oszczędza nie tylko czas, ale także wodę), piekarnik (zabudowane lub wolnostojące) oraz okap kuchenny (na rynku można znaleźć wiele rodzajów okapów, czego dowód można znaleźć chociażby tutaj: http://www.nomi.pl/pl-PL/kategoria/5487/Okap). Coraz więcej osób decyduje się na zabudowę sprzętu, co pozwala naturalnie wkomponować się do wybranego stylu kuchni. Tego typu rzeczy należy uwzględnić już na samym początku, na etapie projektowania, bowiem późniejsze zmiany spowodują nie tylko poślizg w remoncie, ale także wygenerują dodatkowe koszty.

Jakich unikać błędów?

Przede wszystkim wystrój i wyposażenie kuchni powinno być dopasowane pod styl życia jego mieszkańców. Spora ilość szafek i zakamarków przyda się osobom, które robią wielkie, tygodniowe zakupy i lubią mieć wszystko w zasięgu ręki bez konieczności wychodzenia z domu. Odległości między kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem nie powinny przekraczać 3 metrów, bowiem to w tym rejonie poruszamy się najczęściej. Okap kuchenny powinien znajdować się bezpośrednio nad płytą grzewczą, by jak najszybciej pochłaniać wszelkiego rodzaju zapachy. Wbrew pozorom, to bardzo ważny element kuchennego wyposażenia, często lekceważony, czego efekt często można dosłownie poczuć na klatkach schodowych. Drugą ważną wskazówką jest wybór stołu. Jeśli mieszkańcy lubią jeść przed telewizorem, to nie warto kupować dużego zestawu jadalnego, który będzie jedynie zbędnie zajmować przestrzeń. Zamiast tego można zaopatrzyć się w dodatkowe blaty kuchenne lub niewielkie stołki barowe, umożliwiające siedzenie w dowolnym miejscu.

Złota zasada: wygodnie i praktycznie

Warto zadbać o ergonomię pomieszczenia. Funkcjonalne zabudowanie szafek oraz odpowiednio skomponowane oświetlenie są kluczem do sukcesu. Niewielkie oświetlenie ledowe powinno być skoncentrowane wokół głównych blatów, natomiast samo pomieszczenie powinno posiadać jedno centralne oświetlenie. Szafki wiszące powinny służyć do przechowywania tych rzeczy, po które rzadziej się sięga, natomiast sprzęt typu ekspres do kawy lub mikrofalówka powinny znajdować się na wysokości wyciągniętej prosto dłoni. Niższej wkomponowane szuflady są dobrym miejscem do przechowywania przetworów, soków oraz suchych produktów spożywczych. Czasem lepiej jest zainwestować w nieco droższe meble i sprzęt, by móc używać ich dłużej bez żadnych usterek.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki