Plecaki od zawsze stanowiły nieodłączny element ekwipunku podróżnych. Tak było zwłaszcza parę dekad wstecz. Dziś to również ważny dodatek do odzieży - tym razem chodzi jednak przede wszystkim o modny look.

Podkreśl swój styl

Plecaki towarzyszyły nam od dawien dawna. Kiedyś służyły głównie do celów transportowych, używane były przez wojsko, matki, czy uczniów. Miały one wielorakie zastosowanie. Przez lata rola ich się jednak zmieniła. U schyłku dwudziestego wieku plecaki szkolne zwane także tornistrami zyskały stopień renomy na tyle ważny, że dziś jest to nierozłączna część modnej garderoby. Czy, aby na pewno plecaki vintage?

Historia mody na plecaki

Pierwowzory współczesnych plecaków pojawiły się po Pierwszej Wojnie Światowej. Wcześniej był to zazwyczaj worek, który miał na celu przeniesienie przesyłki z punktu A do punktu B. W latach 30 dwudziestego wieku, plecaki zaczęły odgrywać znaczną rolę. Drogie wytwórnie zainteresowały się takowymi wyrobami. Zaczęto kreować nową modę na zgrabne, małe, najczęściej z drogiego tworzywa, skórzane plecaki. Wtedy dobry plecak, oznaczał dobrobyt w rodzinie. Mało kto mógł sobie pozwolić na drogi plecak skórzany dla syna, bądź też córki. To wszystko spowodowało, że do dziś dnia dobry plecak vintage, oznacza dobry gust. Zaś zły plecak niejednokrotnie oznacza niechlujstwo ze strony noszącego.

Unikalność drogą do sukcesu

Projektanci mody uważali, że aby podkreślić swój styl, warto dodać coś nieszablonowego do naszego codziennego ubioru. Jedni tworzyli abstrakcyjne formy, drudzy zaś próbowali połączyć stare z nowym tworząc pewnego rodzaju trendy. Takową drogę objął znany angielski projektant mody - Alexander McQueen. Urodzony w 1969 roku w East End na początku lat 1990 tworzył abstrakcyjne, często prowokacyjne projekty. Wraz z biegiem czasu już na początku dwudziestego pierwszego wieku z chęcią łączył on starość z nowością tworząc tym samym coś nadzwyczajnego i zyskując sobie uwagę celebrytów, czy tematycznych pism.

Plecak vintage to dobry wybór?

Już wcześniej wspomniałem wam o obecnej modzie na staromodne plecaki, które zyskały odświeżoną szatę graficzną. Takowym wytworem jest znany młodzieży plecak vintage. Zanim jednak zaczniemy rozważać wybór tego rodzaju tornistra, wróćmy jeszcze na chwilę do historii.

Vintage oznacza w języku polskim odwoływanie się do rzeczy z innej epoki. Oznacza to także łączenie współczesności z przeszłością. Styl ten można pozyskać na różnorakie sposoby:

- tworząc rzeczy przypominające te z danej epoki;
- nawiązując do historii w swoich pracach łącząc je z współczesnością;
- wprowadzając poszczególne szczegóły do nowoczesnego przedmiotu.

Wyroby sprzed 20 lat okazały się bardzo wytrzymałe, jest to tym samym oznaka jakości, szlachetności włożonej w to, aby takowy wzór stworzyć. Nic dziwnego, że dziś takowe dodatki do naszego ubioru uznawane są za eleganckie i modne.

To kupować czy nie?

Po rozważeniu przeszłości czas wrócić do – teraźniejszości. Aktualnie plecaki vintage ze względu na swoją przeszłość, upodobania projektantów oraz unikalność zyskują szczególną uwagę w oczach młodych zapaleńców mody. Jest to idealny wybór dla dziewczyn. Plecaki te są wytrzymałe, abstrakcyjne, małe, a zarazem przestronne. Wszystko to czego kobieta potrzebuje jednocześnie nie zapominając o desingie zewnętrznym.