Nie chcesz, aby Twoje dziecko miało problemy z nauką czytania? Nie ufasz starodawnym metodom nauczania? Poznaj etapy nauki czytania metodą Domana!

Nauka i zabawa – metoda Domana

Podstawą nauki czytania metodą Domana jest radosna zabawa i systematyczność. Metoda skupia się na pokazywaniu dziecku białych kartoników z różnymi wyrazami. Aby nauka była skuteczna, należy przestrzegać ustalonej kolejności wprowadzania poszczególnych etapów. Jak nauczyć czytania krok po kroku?

5 etapów nauki czytania metodą Domana

Krok pierwszy – nauka wyrazów

Na początku pokazuj dziecku pojedyncze wyrazy, najlepiej takie, które są mu znane. Mogą to być imiona bliskich albo nazwy przedmiotów, np. kocyk, butelka, miś. Początkowo wybieraj rzeczowniki, a dopiero później wprowadzaj czasowniki i na końcu przymiotniki. Na start zdecyduj się na 15 wyrazów, które podzielisz na trzy zestawy. Pierwszego dnia kilka razy pokaż i przeczytaj dziecku słowa z pierwszego zestawu. Pomiędzy poszczególnymi sesjami zachowaj odstęp. Drugiego dnia powtórz trzy razy pierwszy zestaw i trzy razy drugi. Trzeciego dnia możesz dołączyć trzeci zestaw i każdy powtórzyć trzy razy.

Krok drugi – wyrażenia dwuwyrazowe

Jeśli Twoja pociecha zna już kilkadziesiąt wyrazów, zacznij łączyć je w pary, zestawiając ze sobą po dwa kartoniki, np. przymiotniki z rzeczownikami i rzeczowniki z czasownikami. Nadal bardzo ważne jest powtarzanie, regularność i stopniowe wprowadzanie kolejnych zestawów.

Krok trzeci – uczymy się prostych zdań

Jeżeli dziecko zna już różne wyrażenia, warto zacząć wprowadzać proste zdania. Używaj do tego słów, których wcześniej uczył się Twój maluch. Pamiętaj, aby każdego dnia wprowadzić tylko dwa kolejne zdania.

Krok czwarty – rozbudowane zdania

Kolejnym etapem jest wprowadzanie zaimków do poznanych przez dziecko zdań. W tym kroku należy zmienić czcionkę na czarną i zmniejszyć ją do około 3,5 cm.

Krok piąty – czytanie książeczek

Teraz możesz już uczyć swoje dziecko czytania prostych książeczek. Książeczki do nauki czytania według Domana można wykonać samodzielnie. Na jednej stronie umieść proste zdania, a na drugiej ilustrujący je obrazek. Zestawy kart o odpowiednich rozmiarach znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://www.wczesnaedukacja.pl/.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazań, Twoje dziecko z pewnością bardzo szybko nauczy się czytać. Co więcej, będzie to dla niego ogromna przyjemność.