Wino to wyjątkowy trunek, który towarzyszy wielu spotkaniom rodzinnym lub z przyjaciółmi czy przyjęciom typu urodziny, imieniny, albo wesele. Wyróżnia się wino białe i czerwone - każde z nich wymaga odpowiedniego sposobu podania, aby wydobyć jego smak i aromat. Sprawdź, jakie kieliszki wybrać!

Wino to wyjątkowy trunek, który towarzyszy wielu spotkaniom rodzinnym lub z przyjaciółmi czy przyjęciom typu urodziny, imieniny, albo wesele. Wyróżnia się wino białe i czerwone - każde z nich wymaga odpowiedniego sposobu podania, aby wydobyć jego smak i aromat. Sprawdź, jakie kieliszki wybrać!

Dlaczego należy podawać alkohol w odpowiednich kieliszkach?

Oczywiście wino (jak i każdy alkohol) można pić z dowolnego naczynia. Ale zdecydowanie lepiej będzie smakowało, jeśli podamy je w odpowiednio dobranych kieliszkach, które są przeznaczone właśnie do tego typu alkoholu. Dlaczego to takie istotne? Każde wino ma swój specyficzny smak i aromat. Jednak uwalnia go dopiero w odpowiednich warunkach - czyli kiedy jest pite z odpowiedniego kieliszka. Dlatego zarówno białe, jak i czerwone wino powinno się serwować w odpowiednim szkle.

Do wyboru jest bardzo dużo rodzajów kieliszków do wina w różnym stylu. Na eleganckie okazje możesz wybrać zdobione kieliszki, które nie tylko uzupełnią nakrycie stołu, ale będą również jego świetną dekoracją. Jednak jeśli poszukujesz uniwersalnych kieliszków, które dobrze sprawdzą się zarówno podczas eleganckiego obiadu czy kolacji, jak i na zwyczajne, wieczorne spotkanie ze znajomymi, postaw na klasykę. Proste, przezroczyste kieliszki ładnie podkreślają kolor wina i jego klarowność. Są również bardzo eleganckie i pasują do wielu aranżacji stołowych. Warto je postawić podczas uroczystości na specjalnych podkładkach, które możesz obejrzeć w tym miejscu: https://www.amart.pl/category/podkladki-na-stol-i-maty-stolowe

Kieliszki do wina czerwonego

Czerwone wino pasuje do mięs (np. do dziczyzny czy wieprzowiny, czyli do mięsa tzw. czerwonego), a wersje półsłodkie można serwować do deserów. Kieliszki do czerwonego wina mają pękatą czarę i są dosyć szerokie. To sprawia, że wino ma sporo miejsca, by oddać swój zapach. Z tego powodu wina nie powinno się lać do pełna - należy zapewnić mu możliwość swobodnego "oddychania". Dzięki temu też lepiej odda swoje nuty smakowe, a Ty będziesz mógł się delektować jego pełnym smakiem i zapachem.

Kieliszki do wina białego

Wino białe pasuje do mięsa drobiowego (czyli do tzw. mięsa białego), a także do ryb, owoców morza, serów i zimnych przekąsek, takich jak wędliny. Białe wino ma mniej nut smakowych i zapachowych, dlatego nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, by je uwolnić. Z tego powodu kieliszki do białego wina są mniejsze i smuklejsze niż te do czerwonego. Białe wino ma mniej nut smakowych i zapachowych, dlatego nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, by je uwolnić. 

Wiesz już, że odpowiedni kieliszek do wina jest równie ważny, co samo wino. Teraz już bez problemu dobierzesz szkło do serwowania trunków. Jeśli poszukujesz kieliszków do wina, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Amart.pl.