Giżycko to miasto położone w regionie warmińsko-mazurskim. Jest to centrum powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Miejscowość ta słynie z żeglowania, bo ulokowana jest między jeziorami Kisajno i Niegocin. Dlatego do Giżycka regularnie wybiera się tłum podróżnych zafascynowanych urokiem mazurskich scenerii. Bez przerwy zjeżdżają się też sportowcy, należący do miejscowych grup, w których trenuje się wszelakie wodne dyscypliny sportowe. W mieścinie jest jednak wiele innych miejsc, które powinno się zobaczyć podczas wypadu w te tereny. Zobacz, które części mieściny są niepospolicie piękne i udaj się na wycieczkę swoich snów.

Które miejsca można odwiedzić w Giżycku?

Giżycko jest znane z ponadprzeciętnej ilości miejsc z bogatą roślinnością. Znaczącą część miasteczka zajmują bory, parki wypoczynkowe oraz place. Są to obszary wyśmienicie nadające się do wypoczynku z dala od zgiełku. Na obszarze Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z czego przeważająca część to pojedyncze, okazałe drzewa. Przy jeziorach można obejrzeć zachwycające porty, przystanie, a także ośrodki sportu i rekreacji. Do wartych zobaczenia zabytków w Giżycku należą też wiekowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Aktualnie w zamku istnieje hotel, w którym można zameldować się na kilka dni w czasie urlopu w tej urokliwej okolicy. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku z rozkazu władcy Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest nieprzeciętnie interesująca, ponieważ była ona newralgicznym punktem strategicznym w trakcie dwóch wojen światowych. Aktualnie okręg twierdzy jest zagospodarowany i odsłonięty dla przyjezdnych i pasjonatów historii wojennej. Oprócz zwykłego zwiedzania budynków z przewodnikiem w Twierdzy Boyen mają miejsce rekonstrukcje potyczek, a także zjazdy motocyklowe czy różne koncerty. Interesującym celem na obszarze Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to wyjątek w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z niewielu tego typu konstrukcji w Europie. W lato zabytek przyciąga wiele turystów, którzy pragną obejrzeć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko na wakacje

W Giżycku przemysł turystyczny ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania całego miasteczka. Jednakowoż nieprzerwanie powiększają się inne działy gospodarki. Dużą popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a zwłaszcza produkowanie rozdzielni elektrycznych, świateł przemysłowych oraz światełek LED w postaci barwnych łańcuszków świątecznych. Do przodu idzie także przemysł spożywczy. Główne przedsiębiorstwa w tej branży to przetwórnia mleczarska, fabryka sękaczy oraz kilka zakładów produkujących pieczywo. Pełną listę przedsiębiorstw funkcjonujących w Giżycku błyskawicznie znajdziesz na stronie: https://gizycko.info.pl/

Wydarzenia w Giżycku

W Giżycku odbywają się coroczne wydarzenia, które przyciągają tłumy fanów z każdej części państwa. Do najchętniej odwiedzanych wydarzeń zaliczyć można Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które są ciekawą atrakcją w ferie letnie. Giżyckie ośrodki kultury pamiętają też o pasjach młodzieży. Organizowane są ćwiczenia w dziedzinach tanecznych, wokalnych, aktorskich, plastycznych i zdjęciowych. Dla nieco starszych osób ciekawymi sposobami na spędzanie czasu mogą być chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku istnieje też kilka miejscowych gazet oraz serwisów internetowych. Informacji z regionu rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.