W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się lokalizatory GPS. Urządzenia wykorzystujące taką technologię są stosowane w różnych branżach.

Czym są lokalizatory GPS?

Warto dodać, że nie tylko osoby prywatne sięgają po GPS, ale również firmy. Dostęp do informacji jest niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, dlatego coraz więcej firm decyduje się na namierzanie pojazdów. Dzięki temu możemy w każdej chwili sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się dany samochód. Lokalizatory GPS korzystają ze specjalnego sygnału, który w pierwszej fazie jest wysyłany do satelitów z nadajnika umieszczonego w aucie. Należy go połączyć z komputerem pokładowym - zastosowanie komputera w samochodzie w połączeniu z GPS to tylko jeden ze sposobów użycia - więcej o tym w artykule: https://www.flotman.pl/blog/komputer-pokladowy-w-samochodzie-co-to-jest-i-jak-dziala/ Później ten sygnał jest przekazywany do urządzenia, które dostarcza nam informacji na temat aktualnych współrzędnych pojazdu. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy nie tylko szybko, ale również bezpiecznie namierzyć nasz samochód. Z lokalizatorów GPS często korzystają osoby prywatne, które chcą w ten sposób zabezpieczyć swoje auto przed kradzieżą. Auto zawłaszczone przez złodziei można bardzo łatwo znaleźć, dzięki zamontowanemu nadajnikowi. Jest to szczególnie ważne w przypadku właścicieli droższych modeli samochodów, ponieważ takie pojazdy są najbardziej narażone na kradzież. W takiej sytuacji nadajnik GPS wydaje się być obowiązkowym elementem zabezpieczenia. Oczywiście nie można w ten sposób zapobiec kradzieży, ale zdecydowanie łatwiej jest później ująć złodziei i odzyskać pojazd. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektórzy przestępcy wiedzą, jak zagłuszyć sygnał GPS, dlatego nie możemy się całkowicie na nim opierać. Lokalizator umożliwia również namierzenie członków rodziny, którzy poruszają się wspólnym samochodem. Warto również dodać, że technologia GPS może nawet uratować zdrowie albo życie. W ramach polisy ubezpieczeniowej wiele osób może otrzymać własny nadajnik. Urządzenie wyśle sygnał w przypadku awarii lub kolizji, dzięki czemu właściwe służby będą mogli odnaleźć nasz sygnał i w miarę możliwości udzielić szybkiej pomocy.

Kto korzysta z lokalizatorów GPS?

Firmy transportowe również korzystają z lokalizatorów GPS. Przedsiębiorstwa mogą w ten sposób udoskonalać działanie floty oraz kontrolować pracę kierowców. Przy pomocy raportów z nadajników zamontowanych w autach, można opracowywać ciekawe strategie logistyczne, które będą bardziej ekonomiczne oraz wydajne. Dzięki temu można też ustalić optymalną trasę, którą zazwyczaj pokonuje kierowca. Kluczowa jest także funkcja prewencyjna, ponieważ monitorowani pracownicy jeżdżą ostrożniej i częściej stosują się do przepisów ruchu drogowego. Przełożeni mogą w ten sposób się również dowiedzieć z jaką prędkością jeździ pracownik. Zakup lokalizatora GPS to dopiero początek, ponieważ trzeba jeszcze wiedzieć w jakim miejscu umieścić urządzenie. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie go w mało widocznym miejscu, żeby nie odstraszał potencjalnych złodziei. Nie można jednak ukrywać go zbyt głęboko, ponieważ urządzenie może wtedy stracić połączenie z satelitą. Lokalizator to dobra metoda na kontrolowanie pojazdów firmowych oraz prywatnych. Trudno określić minusy posiadania nadajnika w aucie.