Z dziesięciu najlepiej sprzedających się modeli samochodów w historii trzy to Volkswageny: Garbus, Golf i Passat. Firma od początku mówi “Nie” wymyślnym strategiom brandingowym. Jej slogan jest najprostszy, jak tylko można. Volkswagen to po prostu „Das Auto”, co dosłownie oznacza „samochód”. To największa niemiecka firma samochodowa i trzeci co do wielkości producent samochodów na świecie.

Kiedy Volkswagen zaczął produkować samochody?

W 1937 r. organizacja związkowa Deutsche Arbeitsfront założyła Volkswagena w celu stworzenia „samochodu dla ludu”. W tym okresie po Niemczech jeździło bardzo niewiele prywatnych samochodów osobowych. Volkswagen został stworzony, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niedrogi samochód dla zwykłego obywatela Niemiec. Zgodnie z rozkazami Hitlera samochód powinien;

-       Przewieźć dwoje dorosłych i troje dzieci z prędkością 100 km/h

-       Ma być tani — kosztować nie więcej niż motocykl — czyli 990 marek niemieckich

W rezultacie powstał samochód, który miał chłodzony powietrzem tylny silnik i zawieszenie z drążkiem skrętnym. Miał też kształt „chrząszcza”. Co ciekawe, samochód został zaprojektowany głównie przez Ferdynanda Porsche, a projekty przeszły intensywne testy, zanim zostały ogłoszone jako gotowe. W rzeczywistości samochód przeszedł rekordową liczbę milionów kilometrów w testach. Wszystkie współczesne samochody Volkswagena, które możesz zobaczyć, odwiedzając salon https://centrumwroclaw.pl/vw/ wirtualnie, bądź realnie, pojawiły się na deskach projektowych a później w garażach swoich właścicieli dzięki ogromnemu powodzeniu, jakim cieszył się ten pierwszy Garbus (znany na świecie raczej jako Beetle).

Co się stało z VW podczas II wojny światowej?

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku Volkswagen zmienił produkcję z samochodów na pojazdy wojskowe. W tym czasie w fabrykach pracowało ponad 15 000 robotników przymusowych z pobliskiego obozu koncentracyjnego. W 1998 r. ci, którzy przeżyli, złożyli pozew przeciwko producentowi samochodów i w odpowiedzi utworzyli fundusz restytucyjny. W kwietniu 1945 roku fabryka KdF-Stadt została mocno zbombardowana, a miasto zdobyte przez Amerykanów.

Kiedy Volkswagen kupił Audi?

VW stał się ważną częścią odrodzenia Niemiec Zachodnich w okresie po II wojnie światowej. Produkcja gwałtownie wzrosła, a do 1955 roku Beetle osiągnął milion sprzedanych egzemplarzy. Do 1972 roku był najlepiej sprzedającym się samochodem w historii motoryzacji. Następnie wypuszczono cztery wersje modeli Type 3 i 4. Ten sukces doprowadził do zakupu Auto Union w 1964 roku. Jedyną pozostałą marką Auto Union jest Audi. Następnie VW kupił NSU w 1969 roku. Wiedza fachowa tych firm pozwoliła VW na dokonanie takich postępów technologicznych jak napęd na przednie koła i silniki chłodzone wodą. Połączyli Auto Union i NSU, aby stworzyć luksusową markę Audi, którą znamy dzisiaj.

Jakie inne marki posiada Volkswagen?

W 1982 roku Volkswagen podpisał umowę o współpracy z hiszpańskim producentem samochodów SEAT. W 1986 r. kupił większościowy udział, aw 1990 r. stał się jego całkowitym właścicielem. Rok później Volkswagen podpisał umowę ze Skodą i powoli zwiększał swój udział w kapitale do 70% w 1995 roku.

To nie był koniec przejęć — VW zaczął kolekcjonować marki, przejmując Bentleya, Bugatti i Lamborghini przed końcem tysiąclecia. Po pewnych nieprzyjaznych działaniach konkurencyjnych w 2012 roku VW kupił Porsche.