Wyrażanie emocji w internecie, gdzie mamy najczęściej możliwość przekazywania jedynie komunikatów tekstowych, jest ułatwione dzięki emotikonom. Są one znane od dawna i można je umieszczać zarówno w formie tekstowej jak i obrazkowej. W ostatnim czasie ogromną popularnością zaczynają się jednak cieszyć tzw. emoji, czyli swoiste rozwinięcie emotek. Sprawdzamy jak można ich używać, przez co należy rozumieć ich znalezienie i skopiowanie. Dowiemy się także jak funkcjonuje cały mechanizm pod względem technicznym.

W poszukiwaniu emoji

Obrazki związane z emocjami, czyli emoji, można znaleźć w bardzo wielu miejscach w sieci. Często widzimy je w komentarzach pisanych przez innych internautów, a także na specjalnych stronach, grupujących ich różne rodzaje. Jeżeli szukamy konkretnego rodzaju, powinniśmy wpisać w wyszukiwarkę stosowne hasło. Emoji mogą być związane zarówno z emocjami i w tym aspekcie bardzo przypominają klasyczne emotikony ( ), ale nie tylko. Mogą bowiem wskazywać także pogodę (☁️), przedstawiać zwierzęta (), rośliny () i tak dalej. Kopiowanie obrazków jest bardzo proste, ponieważ tak naprawdę nie są one typowymi grafikami pobieranymi z sieci. Emoji to znaczniki Unicode, które funkcjonują na takiej samej zasadzie jak zwykłe litery i cyfry w tekście. Wystarczy więc zaznaczyć myszką obrazek, który się nam spodobał i kliknąć kopiuj, bądź wcisnąć kombinację klawiszy CTRL+C. Umieszczenie emoji w docelowym miejscu odbywa się natomiast poprzez naciśnięcie przycisku wklej, bądź kombinacji klawiszy CTRL+V.

Które emoji można wykorzystać?

Czy jeśli widzimy fajny znacznik w komentarzu bądź wpisie innego internauty, możemy go także skopiować? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Dzieje się to na identycznej zasadzie, jak kopiowanie emoji ze specjalnych stron internetowych, które je zawierają. Czy w ten sposób łamiemy prawa autorskie, bądź zabieramy czyjąś pracę? Otóż wcale nie. Emoji są bowiem zbiorem grafik, które zostały wykonane poprzez twórców nowych odmian systemy Unicode i właśnie dzięki temu każdy komputer z nowoczesnym systemem operacyjnym bądź smartfon lub tablet jest w stanie je pokazać. Zauważmy, że typowe emoji nie jest obrazkiem, ale znakiem w systemie Unicode. Nie ma więc możliwości stworzenia własnych obrazków, które byłyby wyświetlane na urządzeniach innych osób. Możemy to co prawda zrobić, jednak nie będą to już wtedy emoji, ale zwykłe emotikony naszej własnej produkcji. Dlatego też nie należy bać się kopiowania emoji które znajdziemy gdziekolwiek w sieci i używania ich. Możemy robić to wszędzie tam, gdzie tylko chcemy.

Przeczytaj także co mają wspólnego emoji i SEO.