Bieżnik, obrus czy serwetki? To pytanie często zadają sobie gospodynie domowe podczas przygotowań do świątecznej wieczerzy. Niektóre tworzą kreatywne połączenia ze wszystkich trzech rozwiązań, inne wolą postawić na jedno, ponieważ tak nauczyło je wieloletnie doświadczenie. A co na to tradycyjna szkoła? Czy bieżnik może zastąpić dekoracyjne serwety? Na to pytanie i kilka innych postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Czym różni się bieżnik od obrusu?

Często słyszy się określenie bieżnik, jednak nie wszyscy wiedzą, jak wygląda. Ponadto bywa też po prostu mylony z obrusem, przez co może wydawać się mniej popularnym nakryciem stołu. Najprościej odróżnić je od siebie po tym, że obrus przykrywa cały stół, a bieżnik jedynie jego fragment. Ponadto bieżnik jest nazywany też dekoracyjną nakładką na stół. Nowocześni projektanci pomysłowo wykorzystują tego typu ozdoby i polecają łączenie dwóch bieżników ze sobą, a nawet nakładanie bieżnika na obrus, co prezentuje się fenomenalnie.

Z czego najczęściej wykonany jest bieżnik?

Bieżnik najczęściej wykonany jest z płótna lnianego, które jest niezwykle wytrzymałe i świetnie pasuje do wielu wnętrz. Innymi popularnymi materiałami są również organza, plamoodporny poliester, a nawet filc, który można własnoręcznie dekorować, jeśli zna się odpowiednie techniki.

Podczas wigilijnej wieczerzy najlepiej będzie zabezpieczyć stół obrusem plamoodpornym ze sklepu Słodkie Sny i bieżnikiem z tego samego materiału, co pozwoli uniknąć przypadkowych plam i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Obrusy tego typu nie wchłaniają wody, dzięki czemu wystarczy wytrzeć je chusteczką, aby zebrać rozlany płyn.

Jak dobrać odpowiedni kolor bieżnika?

Dobranie odpowiedniego bieżnika może być nieco trudniejsze niż w przypadku dobrze dopasowanego obrusu świątecznego. Po pierwsze, bieżnik nie zasłania stołu, przez co jesteśmy zmuszeni do wybrania odcienia, który harmonizuje z jego powierzchnią. Po drugie, nakrycie świątecznego stołu ma pasować również do otoczenia. Możemy eksperymentować z nietypowymi kolorami bieżników, jednak zawsze bierzmy pod uwagę wystrój pomieszczenia, w jakim odbędzie się spotkanie. Bardziej wprawione osoby radzą sobie nawet z dobieraniem odpowiedniej zastawy stołowej pod kolor, co robi niemałe wrażenie na gościach.

Pamiętajmy, że Wigilia jest radosnym świętem i warto, aby stół prezentował się nie tylko elegancko, ale również pogodnie. Stawiajmy raczej na subtelną i jasną kolorystykę lub kontrastowe barwy kojarzące się ze stylem folkowym i boho.

Bieżnik czy serwetki? Co powinno pojawić się na wigilijnym stole?

Bieżnik i serwetki są świetnym uzupełnieniem świątecznych dekoracji. Co więcej, nie musimy wybierać tylko jednego z nich. Odpowiednie kolory obu rozwiązań podkreślą wagę okoliczności. Ponadto zaznaczą, że stół jest sercem domu, a goście są dla nas najważniejsi. Serwetki służą też do wyznaczania miejsc przy stole, dzięki nim nikt nie będzie miał wątpliwości, gdzie pojawi się zastawa stołowa.

Okrywając świąteczny stół obrusem, bieżnikiem i serwetkami zabezpieczamy go na czas uczty i zmniejszamy prawdopodobieństwo zalania wrażliwego na wilgoć drewna. Jeśli jednak wydaje nam się, że kilka warstw materiału nie wygląda atrakcyjnie, to pozostańmy przy samym obrusie plamoodpornym, który bez problemu zakryje cały stół.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar bieżnika?

Dobranie rozmiaru obrusu jest proste. Wystarczy zmierzyć stół i dodać do jego boków około 40 cm. Z bieżnikiem jest jeszcze łatwiej, gdyż nie ma ogólnoprzyjętych wymiarów, jakie powinien spełniać. Wszystko zależy od naszego gustu i dekoracji jadalni.

Wąski bieżnik zwisający po obu bokach stołu prezentuje się bardzo elegancko, stąd jest to najczęściej spotykane rozwiązanie. Aby uzyskać podobny efekt, wystarczy zmierzyć stół tak jak w przypadku zbierania wymiarów na obrus i dodać 30-40 cm do dłuższego boku. Jeśli zdecydowaliśmy, że bieżnik nie będzie wystawał, to dobierzmy jego długość i szerokość tak, aby były mniejsze niż wymiary stołu.

Gdzie zakupimy bieżnik i obrus dobrej jakości?

Świąteczne zakupy mogą sprawić, że zakręci nam się w głowie. Aby uniknąć komplikacji, warto wybrać sklep, w którym zakupimy jednocześnie kilka upatrzonych elementów dekoracyjnych. Wysokiej jakości obrusy i bieżniki dostaniemy w sklepie z pościelą slodkiesny.pl. Ponadto przy okazji możemy zaopatrzyć się tam w prezenty dla gości, takie jak zestaw ręczników, kołdrę dla alergików, a nawet komplet pościeli z dekoracyjnym nadrukiem. Wszystkie produkty są od sprawdzonych producentów z wieloletnim doświadczeniem, co gwarantuje satysfakcjonującą jakość wykonania.