Jeśli stoicie przed wyborem pieca do lokalu o niedużej powierzchni, powinniście wiedzieć o tym, że nie jesteście na straconej pozycji. W 2020 roku bez trudu można kupić mały piec do pizzy na gaz, który świetnie wywiąże się ze swojej roli.

Mały lokal, mały kłopot?

Można powiedzieć, że mały punkt gastronomiczny ma kilka zalet, które warto w tym miejscu zarysować. Przede wszystkim, mały lokal to świetny sposób, by przekonać się, czy dobrze odnajdujemy się w tym biznesie. Lepiej zainwestować jakąś stosunkowo niewielką kwotę i sprawdzić się w roli restauratora, niż od razu rzucać się na głęboką wodę i kupować lokal z wielką salą bankietową.

Nie da się też nie odnotować, że prawdziwy włoski piec do kuchni swoje kosztuje. W tym samym czasie piec do pizzy, na przykład taki od Hendi, to zakup, na który może sobie pozwolić o wiele więcej osób. Odpada też Wam zatrudnianie wielu pracowników i zapewnianie ciągłości pracy, wliczając w to układanie grafika.

Jednoosobowa działalność gospodarcza na początek wystarczy. Oczywiście, jeśli biznes będzie szedł po Waszej myśli, możecie zwiększyć skład osobowy, jednak to tylko opcja. To tylko część z atutów, o których warto pamiętać. Kolejnym powinien być niski czynsz.

 

Piec do małej pizzerii?

Zanim podejmiecie decyzję, serdecznie zachęcam Was do zapoznania się z artykułem dotyczącym pieców do pizzy na rmf24.pl, gdzie w bardzo przystępny sposób opisano główne różnice między piecami do pieczenia pizzy. To dawka wiedzy, którą zdecydowanie warto przyswoić.

Mówiąc o lokalu „z okienkiem”, Wasz wybór nie jest zbyt duży, jednak to nawet lepiej. Ostatecznie, coraz więcej osób zwraca uwagę zwłaszcza na to, aby pizza nie była przygotowywana z kuchenki mikrofalowej. Ma ona niezbyt dobre notowania zwłaszcza u młodszych osób, które dużą wagę przykładają do zdrowego trybu życia.

Tak - po nitce do kłębka - docieramy do najważniejszej decyzji: piec na gaz czy kuchenka elektryczna? Oba rozwiązania mają swoje atuty i można odnaleźć je w wielu lokalach o niedużej powierzchni. Piec na gaz przeważnie sprawdza się, gdy trzeba przygotować pizzę lub zapiekankę.

Jeśli jednak chcielibyście mieć trochę szerszą kartę w menu, to wydaje się, że warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje kuchenka elektryczna. Można w niej przygotować także i dania z kuchni meksykańskiej czy orientalnej. Oczywiście, w ograniczonym zakresie, jednak to wykonalne.

Czasem najlepszym wyborem jest też brak wyboru i… zakup obu tych sprzętów. Nie zajmują one dużo miejsca, a ich ceny są obecnie całkiem atrakcyjne. Jeśli chcecie robić dobrą pizzę, ale czujecie też, że klienci mogą czasem zamówić u Was jakieś inne dania, te dwa sprzęty powinny się wzajemnie uzupełniać.