Regularna wymiana i pranie pościeli to czynność z kategorii tych oczywistych, które na stałe wpisały się w grafik domowych obowiązków. Zdecydowanie mniej oczywista jest konieczność systematycznego czyszczenia poduszek i kołder.

Tymczasem nasze łóżka i ich podstawowe wyposażenie to idealne środowisko do rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy - miliony martwych komórek (każdy z nas pozbywa się w ciągu doby nawet 2 g martwego naskórka!), pot i sebum stanowią bowiem doskonałą pożywkę dla tych mikroorganizmów. Odchody bakterii i grzybów to potencjalne alergeny, które mogą powodować mniejsze i większe problemy ze zdrowiem - od kataru, przez infekcje skórna, po uciążliwe bóle głowy i astmę. A zatem... pranie! Tylko jak prać, by skutecznie usuwać zabrudzenia i drobnoustroje, bez ryzyka zniszczenia ulubionej poduszki lub kołdry? Odpowiedzią są symbole na metkach poszczególnych produktów. Co oznaczają poszczególne piktogramy? 

Jak bezpiecznie prać poduszki i kołdry?

Bezpieczne pranie poduszek i kołder to pranie zgodnie z oznaczeniami na metkach, czyli sposobem konserwacji rekomendowanym przez producenta. Dotyczy to każdego etapu prania: od wyboru sposobu prania, przez ustawienie odpowiedniej temperatury i zastosowanie (lub nie) odpowiednich detergentów, po wybór sposobu suszenia. Aby móc przeprowadzić skuteczną i bezpieczną konserwację poduszek i kołder naszych domowników - konieczna jest podstawowa znajomość symboli opisujących zalecenia i zakazy dotyczące prania, bielenia, suszenia i prasowania (to ostatnie nie znajduje zastosowania w przypadku poduszek i kołder - ani jednego, ani drugiego się nie prasuje). 

Poniższe informacje opracowano na podstawie normy PN-EN ISO 3758:2012 Tekstylia - system oznaczania sposobu konserwacji z zastosowaniem symboli, która reguluje wszystkie kwestie w tym zakresie. 

Symbole dotyczące prania

Zasady dotyczące prania domowego (ręcznego lub maszynowego) przedstawiane są za pomocą piktogramu z wizerunkiem wanienki/miski, nawiązującej do czyszczenia ubrań w baliach, z czasów przed wynalezieniem pralki (kiedy to było?!). W symbol wpisane są liczby (rzadziej kropki), które oznaczają maksymalną temperaturę prania danego produktu (najczęściej od 30 do 95 st.C). Dodatkowo pod "wanienką" mogą znajdować się poziomie kreski - jedna będzie oznaczać konieczność przeprowadzenia procesu łagodnego, a dwie procesu bardzo łagodnego, brak kreski oznacza możliwość przeprowadzenia normalnego procesu prania. Symbol wanienki z wpisaną dłonią oznacza pranie ręczne, które możemy przeprowadzać w maksymalnej temperaturze 40 st.C, a wanienka przekreślona znakiem iks informuje nas o zakazie prania (wówczas najczęściej inny symbol oznacza konieczność przeprowadzenia konserwacji profesjonalnej - o niej niżej). 

Wszystkie poduszki i kołdry marki Wendre posiadają własną, szczegółową instrukcję prania, stosowanie której pozwala cieszyć się przez długi czas doskonałej jakości produktami. Wybierając poduszkę czy kołdrę dla siebie warto wziąć pod uwagę zalecany sposób jej prania - ważne, by również w tej kwestii produkt spełniał nasze oczekiwania.

Sporą część poduszek i kołder Wendre można prać w warunkach domowych, maszynowo, w maksymalnej temperaturze 60 st. C. Mowa tu między innymi o: poduszkach i kołdrach z serii CITRUS, poduszkach i kołdrach ALOE VERA, kompletach LAPONIA MICROFIBER czy produktach z serii SZYBKO CIEPŁO, ULTRA SOFT i ECO PIERZE ROSE. Produkty z nowej linii PROBIOTYCZNEJ Wendre można z kolei prać w warunkach domowych, maszynowo, ale w temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C, a kołdry MALMO COTTON w aż 95 st. C. Możliwość konserwacji poduszek i kołder w warunkach domowych to ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na bezproblemowe czyszczenie ich w zaleconych odstępach czasu - optymalnie co 3-4 miesiące. 

Symbole dotyczące zastosowania detergentów / bielenia

Zasady dotyczące bielenia przedstawiane są za pomocą trójkąta. Zasady dotyczące bielenia opisane są za pomocą jednego z trzech znaków: trójkąt bez wypełnienia - dozwolone bielenie dowolnym środkiem utleniającym; trójkąt z wpisanymi, poprzecznymi dwoma liniami - dozwolone bielenie tylko środkiem tlenowym bezchlorowym oraz czarny trójkąt lub trójkąt bez wypełnienia przekreślony iksem - nie stosować bielenia. 

Poduszek i kołder marki Wendre nie należy poddawać procesom bielenia. 

Symbole dotyczące suszenia

Zasady dotyczące procesu suszenia obrazuje się za pomocą kwadratu, dla suszenia w suszarce bębnowej - kwadrat z wpisanym okręgiem.

Suszenie naturalne

Suszenie naturalne to proces polegający na usunięciu pozostałości wody w produkcie poprzez jego powieszenie lub położenie (tzw. suszenie na płasko), z wcześniejszym odciśnięciem lub bez wcześniejszego wyżymania. Symbole suszenia mogą dodatkowo definiować czy dana rzecz powinna być suszona w cieniu (bez bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UV). 

  • kwadrat z krzywą linią w górnej części symbolu - suszenie na sznurze, belce lub klasycznej suszarce; produkt może być odciśnięty z nadmiaru wody oraz suszony w pomieszczeniu lub na zewnątrz;
  • kwadrat z wpisanymi trzema, pionowanymi liniami - suszenie na sznurze, belce lub klasycznej suszarce, bez wcześniejszego odciskania / usuwania nadmiaru wody, ociekanie można przeprowadzać na zewnątrz lub w pomieszczeniu; produktowi można wcześniej wygładzić i nadać odpowiedni kształt na suszarce;
  • kwadrat z wpisaną linią poziomą - suszenie w stanie rozłożonym, poziomo, na płaskiej powierzchni, wcześniej można usunąć nadmiar wody z produktu oraz nadać mu odpowiedni kształt;
  • kwadrat w wpisanymi dwoma liniami poziomymi - suszenie stanie rozłożonym, poziomo, na płaskiej powierzchni, bez wcześniejszego odciskania i z możliwością swobodnego ociekania;
  • kwadrat z wpisanymi dwoma poprzecznymi liniami w lewym górnym rogu - dodatkowy symbol oznaczający konieczność naturalnego suszenia, które powinno odbywać się w cieniu.

Suszenie w suszarce bębnowej

Suszenie w suszarce bębnowej opisują trzy znaki: kwadrat z wpisanym okręgiem i jedną kropką - dopuszczalne suszenie w suszarce bębnowej, w niższej temperaturze; kwadrat z wpisanym okręgiem i dwiema kropkami - dopuszczalne suszenie w suszarce bębnowej, w wyższej temperaturze oraz kwadrat z wpisanym okręgiem przekreślony iksem - nie suszyć w suszarce bębnowej. Poduszki i kołdry marki Wendre powinny być suszone naturalnie, w poziomie (rozłożone na płaskiej powierzchni) i z możliwością swobodnego ociekania (nie zaleca się suszenia w suszarce bębnowej). 

Symbole dotyczące prasowania i parowania

Symbolem procesów prasowania i parowania (czyli prasowania z parą lub bez) w warunkach domowych jest żelazko. W symbol żelazka wpisane są kropki: jedna oznacza możliwość prasowania w temperaturze dolnej płyty do 110 st.C; dwie - w maksymalnej temperaturze 150 st.C, a trzy - w maksymalnej temperaturze 200 st.C. Symbol żelazka przekreślonego iksem oznacza "nie prasować".

Poduszki i kołdry są produktami, których się nie prasuje. 

Symbole profesjonalnej konserwacji tekstyliów

Symbolem profesjonalnej konserwacji tekstyliów (nazywanych również potocznie praniem lub czyszczeniem chemicznym) jest okrąg. Do najczęściej stosowanych znaków należą tutaj:

  • okrąg z wpisaną literą P - profesjonalne chemiczne czyszczenie w tetrachloroetylenie i wybranych rozpuszczalnikach, tryb normalny;
  • okrąg z wpisaną literą P i poziomą kreską pod okręgiem - profesjonalne chemiczne czyszczenie w tetrachloroetylenie i wybranych rozpuszczalnikach, tryb łagodny;
  • okrąg z wpisaną literą W - profesjonalne wodne czyszczenie, tryb normalny (o konieczności zastosowania trybu łagodnego i bardzo łagodnego będą informować dodatkowe poziomie kreski pod okręgiem - odpowiednio jedna lub dwie);
  • okrąg przekreślony iksem - nie czyścić chemicznie.

Konieczność konserwacji profesjonalnej wybranych tekstyliów pociąga za sobą dodatkowe koszty eksploatacji, dlatego wszystkie poduszki i kołdry marki Wendre są przeznaczone do prania w warunkach domowych, ręcznego lub w pralce. 

Czy można nie stosować się do symboli prania?

Teoretycznie - nie można. W praktyce - wielokrotnie zdarza nam się zaryzykować i wrzucić tę jedną jedyną bluzkę, posiadającą inne niż wszystkie pozostałe oznaczenia prania, z myślą "jakoś to będzie". Jeżeli odchylenie parametrów prania w stosunku do instrukcji z metki było niewielkie - najczęściej ów pomysł "ujdzie nam na sucho". Jeśli jednak różnica była duża - może się okazać, że po praniu będziemy musieli pożegnać się z ulubionym ciuchem. 

Eksperymentów w stylu "wyjdzie w praniu" zdecydowanie odradzamy w stosunku do kołder i poduszek. To z założenia produkty, które mają nam służyć przez lata, często długo dobierane do naszych potrzeb i posiadające szczególne właściwości (np. poszycie z dodatkiem Aloe Vera czy wykonane z tkaniny barierowej, typu Antibacterial). Dlatego nie warto ryzykować sypialnianej przygody poprzez niezastosowanie się do zalecanych przez producenta symboli prania. Czym ryzykujemy? Utratą sprężystości i miękkości wypełnienia, zbiciem się wypełnienia oraz skurczeniem się poszycia i zdeformowaniem całej poduszki lub kołdry... Nie warto!