W dzisiejszym, pełnym niebezpieczeństw świecie, samoobrona stanowi ważny element przetrwania każdego człowieka. Na każdym kroku czyhają na nas niebezpieczeństwa. Możemy się im przeciwstawić jedynie dzięki własnym umiejętnościom, które zdobyć możemy m.in na treningach sztuk walki czy kursach samoobrony.

Czym jest krav maga i jakie jest jej pochodzenie?

Jedną z technik samoobrony, która obecnie jest bardzo na topie, jest krav maga. Interesują się nią w szczególności kobiety, gdyż w dzisiejszym świecie to na nie czyha najwięcej niebezpieczeństw (o zajęciach z samoobrony dla kobiet możesz więcej przeczytać tu: http://krav-maga-warszawa.com/samoobrona-dla-kobiet/. Wiele szkół sztuk walki i samoobrony proponuje takie zajęcia. Jedną z nich jest popularna szkoła w Warszawie, która prowadzi zajęcia z samoobrony m.in dla kobiet. Więcej możemy przeczytać o niej tu: www.krav-maga-warszawa.com

Krav maga to technika samoobrony, która nie posiada w sobie tradycyjnych form ciosów lecz wykorzystuje to, co człowiek ma w sobie od czasów pierwotnych czyli naturalne odruchy obronne. 

Jej początki zakorzenione są w Czechosłowacji. Powstała tam sztuka walki w latach 30 XX wieku była w dalszym etapie rozwijana w Izraelu. Twórcą krav magi jest Imi Lichtenfeld. 

Początkowo krav maga nie istniała pod obecną nazwą. Dopiero po kilku latach jej ewolucji zyskała obecną nazwę i została nazwana sztuką samoobrony. 

Co skłoniło Lichtenfelda do stworzenia krav magi?

Imi Lichtenfeld to znany sportowiec, który specjalizował się w różnych sportach walki i nie tylko. Ćwiczył m.in jiu-jitsu, boks i karatę. Zasłynął także jako tancerz. 

Żył w czasach kiedy nasilały się faszystowskie ruchy i bojówki przeciw Żydom, z którymi był ściśle związany, gdyż wśród nich zyskał największe i najwierniejsze grono fanów.

W celu bronienia tej grupy oraz samego siebie postanowił tworzyć i szkolić grupy ludzi, którzy mieli odpierać atak wroga walką wręcz. Sam także walczył z faszystami. 

Tak stworzył znaną dzisiaj sztukę samoobrony pod nazwą krav maga. 

W stworzeniu tej techniki samoobrony wykorzystał swoją wiedzę i umiejętności, które zdobył podczas treningu m.in jiu-jitsu czy bosku. Postawił na siłę człowieka, a nie na możliwość posługiwania się przedmiotami czy bronią, która może służyć do ataku.

Jakie są rodzaje krav magi i dlaczego ma silne powiązania z Izraelem?

Jak wiadomo z historii powszechnej, Izrael był jeszcze kilkanaście lat temu jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, gdyż był ogniskiem wojny i walki. Wojska Izraelskie nie radziły sobie zbyt dobrze, że odpieraniem ataku wroga. W celu polepszenia jakości wojska, zaczęto stosować krav magę jako samoobronę.

Dzięki temu, obecnie możemy rozróżnić dwa rodzaje krav magi. Jest to krav maga cywilna i militarna.

Krav maga militarna, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana jedynie w wojsku i innych służbach mundurowych. Posiada inne techniki samoobrony i uczy jak zabijać.

Krav maga cywilna skierowana jest do ludzi z cywila. Uczy, jak bronić się i jak wykorzystać swój potencjał. 

W krav madze militarnej dopuszczalne jest używanie broni jako element samoobrony i ataku, natomiast w cywilnej posiadanie niebezpiecznego narzędzia jest możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie on odebrany napastnikowi.