Obrazy to bardzo specyficzny temat przy aranżacji wnętrza. Być może najbardziej subiektywny ze wszystkich aspektów przestrzeni. W końcu zaczynamy mieć tu do czynienia z prawdziwą sztuką, a – jak powszechnie wiadomo – jej odbiór zależy od osobistych preferencji. O gustach się nie dyskutuje, za to opowiemy sobie o kilku ogólnych zasadach komponowania obrazów w przestrzeni.

Osobiste odczuwanie obrazów

Podczas poszukiwania odpowiednich obrazów powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jakie uczucia czy przemyślenia nachodzą nas w ich obecności, a następnie skonfrontować to z funkcją, jakie miałyby pełnić w przestrzeni. Na przykład, jeśli szukamy obrazu do sypialni, wybierzemy oczywiście obraz, który nas wycisza, w biurze natomiast może znaleźć się taki, który nas inspiruje, i tak dalej. Nie wybierajmy obrazu dlatego, że ma jakiś modny motyw, jeśli podejrzewamy, że tak naprawdę nam się znudzi za miesiąc. Nie zmuszajmy się także do wieszania na ścianie czegoś, co ma mocny przekaz, jeśli ma wybijać nas z codziennych zajęć. Pamiętajmy, że nasz dom to przede wszystkim dom, a nie galeria sztuki. Chyba że mamy osoby pokój przemyśleń, tylko na obrazy.

Obrazy – kolorystyka i rozmiar

W momencie, w którym znaleźliśmy obraz o idealnym nastroju, wzbudzający w nas pozytywne emocje, czas podejść krytycznie do jego formy. Należy przestudiować kolorystykę i rozmiar dzieła, aby skonfrontować te kryteria z faktycznym miejscem na ścianie, gdzie miałby ów obraz wisieć. Pamiętajmy, że obraz potrzebuje przestrzeni. Nie może wisieć ściśnięty między innymi obiektami, bo wprowadzi tylko wrażenie zagracenia i nici będą z jego nastrojowości. Obraz więc powinien być znacznie mniejszy niż miejsce na ścianie. Kolorystyka to sprawa znowu dyskusyjna. Jeśli nudzi nas nasz czarno-biały salon, to czemu nie – powieśmy kontrastujący, żywy obraz. Natomiast jeśli lubimy nasz czarno-biały salon, bo daje nam ukojenie po dniu pracy, starajmy się wstrzelić w obecną kolorystykę.

Obrazy w poszczególnych pomieszczeniach

Obrazy mogą pojawić się nie tylko w salonie, sypialni, biurze czy przedpokoju, ale także w pokoju dziecięcym, kuchni czy łazience. Są to jednak bardziej problematyczne pomieszczenia. Pokój dziecięcy z reguły jest sam z siebie kolorowy, dużo się tam dzieje, jest wiele zabawek i innych drobiazgów. Przed podjęciem decyzji o powieszeniu obrazu lub grafiki, należy więc wziąć to wszystko pod uwagę. Być może ta wolna przestrzeń na ścianie to jedyny czynnik, który sprawia, że w tym pokoju nie dostaje się do głowy? Jeśli jednak jest inaczej, a pokoik jest uporządkowany i ściany puste – jak najbardziej obrazy mogą się tam sprawdzić. Oczywiście najlepiej takie, które spodobają się dziecku.

Kuchnia i łazienka to z reguły pomieszczenia wypełnione przedmiotami funkcjonalnymi. Może panować w nich lekki chaos na co dzień, a przyziemność tych pomieszczeń nie korespondować dobrze ze sztuką. Trzeba wziąć to pod uwagę przy wyborze obrazu. Pamiętajmy, że w łazience obrazy malowane na papierze zabije wilgoć.

Obrazy wpiszą się w wystrój każdego pomieszczenia. Polecamy zajrzeć na https://home-you.com/pl/salon/dekoracje/ramki-obrazy/obrazy.