Dywan wprowadza do wnętrza bardzo dużo ciepła. Może być również bardzo atrakcyjnym dodatkiem dekoracyjnym.

Kupując dywan najczęściej zwracamy uwagę na kolor albo wzór. Jest jednak jeszcze kilka elementów, które powinniśmy brać pod uwagę kupując dywan.

Jaka długość runa i jaki rodzaj włókien?

W sklepach z dywanami do wyboru mamy takie z krótkim i długim włosiem. Oba rodzaje włosia mają zarówno zalety, jak i wady. Dywany z długim włosem są bardzo przyjemne w dotyku, bardzo miło stąpa się po nich boso. Bardzo jednak trudno utrzymać je w czystości, z zakupu takiego dywanu powinniśmy zrezygnować, jeśli my sami lub któryś z naszych domowników jest alergikiem. Dla alergików bardzo dobre są dywany z polipropylenu. Są to sztuczne włókna, które nie tylko nie wywołują alergii, ale są także odporne na wilgoć i ścieranie. Dywanom tym nie straszne mole. Dywany te maja jednak wadę: są bardzo szorstkie. W niektórych sklepach w sprzedaży dostępne są dywany, które zostały wyprodukowane z ulepszonego polipropylenu. Są to dywany heat-set. Ich plusem jest to, że nie tracą kolorów, a ich włókna bardzo udanie imitują wełnę. Bardzo przyjemne w dotyku są dywany wyprodukowane z poliestru. Dywany naturalne powstają między innymi z wełnianych włókien. Są stosunkowo odporne na zabrudzenia i miękkie. Ale niestety mogą powodować alergię. Dywanami naturalnymi, których jakość jest niższa od wełnianych są te z włókien bawełnianych. Ich plusem jest to, że są antystatyczne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup dywanu, na zakupy możemy wybrać się do jednego ze stacjonarnych sklepów z wyposażeniem wnętrz. Bardzo szeroki wybór dywanów oferuje sklep z dywanami interoom.pl. Bez względu na to, czy dywan będziemy kupować w tym właśnie sklepie, czy też wybierzemy innym pamiętajmy, że najczęściej w naszych sklepach dostępne są dywany tkane maszynowo. Sklep z dywanami interoom.pl ma w ofercie szeroki wybór dywanów heat-set-frise. To dywany, które zostały wyprodukowane ze wspomnianego już ulepszonego polipropylenu.

Dobry dywan nie powinien chłonąć wody i być odporny na zabrudzenia. Dywan, który ma podwyższoną odporność na zabrudzenia warto wybrać, gdy w domu są małe dzieci. Taki dywan doskonale sprawdzi się także w pokoju dziecięcym. O tym, jak czyścić dywan dowiemy się czytając informacje zamieszczone na metce.