Sypialnia jako jedno z najintymniejszych pomieszczeń w domu, które powinno być dostosowane do indywidualnych preferencji. Jednym z podstawowych kwestii urządzania tego wnętrza jest wybór łóżka, które będzie przede wszystkim wygodne. Wybór metalowego, drewnianego czy tapicerowanego materiału uzależniony jest od własnych preferencji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając idealne łóżko do sypialni.

Przede wszystkim rozmiar

Wybierając odpowiednie łóżko do sypialni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Standardowe łóżko jednoosobowe ma szerokość 90 cm, a dwuosobowe 160. Są to typowe wymiary, które warto wziąć pod uwagę, kupując idealne łóżko. Oczywiście w ofercie producentów znajdują się również rozmiary niestandardowe, które przede wszystkim dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie jest ograniczona powierzchnia. Wówczas w takich sypialniach liczy się każdy centymetr!

Alternatywą dla standardowych wymiarów jest również specjalne zamówienie łóżka na wymiar. Wówczas wszystkie wymiary zostaną dostosowane do wymagań klienta. Warto jednak podkreślić, że indywidualny projekt podniesie oczywiście koszt urządzania wnętrza sypialni.

Łóżko drewniane czy metalowe?

Kiedy mamy wybrany już odpowiedni rozmiar łóżka należy zastanowić się nad materiałem, z jakiego zostanie wykonane. Sklep internetowy Meble za grosze w swej ofercie posiada łóżka drewniane, tapicerowane czy metalowe. Największym powodzeniem cieszą się tradycyjne łóżka drewniane, które świetnie sprawdzają się w klasycznych, minimalistycznych wnętrzach. Propozycją do nowoczesnych wnętrz sypialni są łóżka metalowe i tapicerowane.

Wybierając odpowiednie łóżko, warto zwrócić uwagę na wysokość zagłówka. Choć ten element nie ma aż tak znaczącego wpływu na komfort snu, dobrze jest zastanowić się nad jego odpowiednim wyborem. Wysoki zagłówek jest niezwykle estetyczny, ale przede wszystkim świetnie sprawdza się podczas czytania książki czy pracy na laptopie, kiedy można usiąść w wygodnej pozycji półsiedzącej. Dla wielbicieli klasycznych modeli polecamy tradycyjne, niezbyt wysokie zagłówki.

Jak dopasować odpowiedni materac?

Wybór odpowiedniego łóżka to nie wszystko. Nie można zapomnieć również o materacu. Na jego wybór składa się wiele czynników: wiek, waga, rozmiar czy odpowiednia twardość. Wymiar oczywiście jest najprostszą kwestią, bowiem musi być dostosowany do łóżka i naszego wzrostu. Największy problem jest z wyborem odpowiedniej twardości. Zbyt miękki materac będzie się zapadać, a zbyt twardy będzie źle wpływać na pozycję kręgosłupa. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór odpowiedniego materaca, dostosowując go do własnej wagi ciała.

Materac powinien być również dostosowany do pozycji w jakiej śpimy. Dla osób lubiących spać na wznak najczęściej polecane są materace sprężynowe czy lateksowe. Śpiąc na boku, najlepiej wyśpimy się na materacu grubszym, wykonanym z lateksu lub sprężyn z kieszonkami.