Nauka programowania z dosyć dużym impetem wkradła się w nasze współczesne życie. Z roku na rok, jak grzyby po deszczu rosną kolejne szkoły, w których od najmłodszych lat dzieci mogą uczyć się tworzenia i edycji programów, gier itp. Czy jest to odpowiedź na aktualną potrzebę? A może tylko moda? Odpowiedź jest prosta. Programowanie jest ważne!

O ile może jeszcze nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy dekadę temu, teraz okazuje się, że programista to zawód pierwszej potrzeby na rynku pracy. Wszystko co nas otacza, zaczyna działać dzięki odpowiednim programom i aplikacjom. Dlatego dbając o przyszłość najmłodszych, wprowadzanie ich w tę dziedzinę, staje się priorytetem.

Kodowanie dla dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Ustaliliśmy już, że nauka programowania dla dzieci jest ważna. Ba! Staje się elementarną umiejętnością i najwyższy czas, abyśmy zaczęli ją tak wreszcie traktować. Tak jak pisanie i czytanie, powinna ona rozwijać dziecko już od pierwszych lat szkolnych. Niektóre Państwa już wprowadziły do swojego systemu edukacji odpowiedni materiał, inne zaczynają tworzyć przyszłe podstawy. W Polsce także coraz głośniej mówi się o tej potrzebie kształcenia przyszłych programistów, a od 2017 zaczęły wchodzić zmiany dotyczące tego kierunku w Polskim szkolnictwie (niestety, na razie nie ma jeszcze wielkiej rewolucji). Na szczęcie na przeciw wychodzi szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Zaprogramowani.com .

Czy nauka programowania niepotrzebnie nie zabiera czasu innym przedmiotom?

Tak jak napisane już było w poprzednim akapicie... nie! Oswoiliśmy się już Informatyką w szkołach. Jednak dla cyfrowych tubylców (dzieci urodzonych już w czasach cyfrowej rewolucji) często tego typu zajęcia według standardowego programu są po prostu nudne i wtórne. Wprowadzenie materiału przybliżającego dzieciom programowanie, będzie świetnym uzupełnieniem coraz mniej wartościowych, innych informacji.

Na razie nadal ciężko o porządne lekcje programowania w szkołach, dlatego warto postawić na warsztaty programowania dla dzieci w formie zajęć dodatkowych. Miejmy nadzieję, że w przeciągu najbliższych lat się to zmieni i kodowanie będzie dostępne dla każdego dziecka rozpoczynającego szkolną przygodę.