Pralka automatyczna to niezbędne wyposażenie każdego domu. Producenci umożliwiają dopasowanie sprzętu idealnie do potrzeb i dostępnej przestrzeni. Konsumenci mogą wybierać spośród modeli otwieranych od góry lub z przodu, ładowności od 2,5 do nawet 12 kg, w różnych klasach energetycznych, z wieloma funkcjami i trybami pracy. Jak więc wybrać ten najlepszy?

Wybór pralki to zazwyczaj decyzja na lata. Dlatego warto zastanowić się jakie mamy potrzeby i zakupić najnowocześniejsze urządzenie, dostępne w naszym budżecie. Pomoże w tym ranking pralek, o ile podzielony jest na kategorie cenowe - np. swiatpralek.pl. Pozwoli nam to nie tylko na efektywne i delikatne pranie, ale także na maksymalne obniżenie kosztów zużycia prądu i wody. Dodatkowo przed ostatecznym postanowieniem dobrze jest przeczytać opinie innych użytkowników danego modelu, którzy obiektywnie oceniają rzeczywiste działanie funkcji zaprojektowanych przez producenta.

Najlepsze pralki - funkcjonalności

Wiele osób kupuje pralki zaawansowane technologicznie i nie korzysta później z wielu funkcji, które są w nich dostępne. Jeśli jednak szukasz modelu, który pozwoli ci dopasować program idealnie do rodzaju tkanin, potrzebujesz dodatkowych opcji. Na przykład takich jak dezynfekcja parą lub możliwość sterowania urządzeniem za pomocą smartfona. W takiej sytuacji wybór nowoczesnej pralki nie będzie stratą pieniędzy.

Programy w zależności od producenta umożliwiają dostosowanie trybu prania dokładnie do danego materiału, rodzaju pranych ubrań lub indywidualne dostosowanie wszystkich parametrów, takich jak temperatura wody i prędkość wirowania. Jeśli posiadamy wiele bardzo delikatnych tkanin możemy także wybierać urządzenie pod względem rodzaju bębna. Najlepsze pralki mają bębny z powierzchnią o strukturze diamentu i plastra miodu, dzięki którym ubrania nie zaciągają się i nie mechacą, a także w kształcie kropli wody, które skutecznie usuwają zabrudzenia, nie niszcząc przy tym odzieży.

Wielkość i ładowność pralek

Standardowa pralka ma głębokość od 50 do 65 cm i niezależnie od tego, czy jest ładowana od góry, czy od przodu, zajmuje w łazience sporo miejsca. Dla osób, które mają bardzo ograniczoną przestrzeń, poleca się modele slim lub super slim - zobacz tutaj. Są one głębokie na mniej niż 40 cm. Ponadto dostępne są także pralko-suszarki, które pozwalają na dodatkową oszczędność miejsca, jeśli chcesz mieć także suszarkę. Ładowność pralki powinno się dobierać do częstotliwości prań i ilości użytkowników. Dla jednej osoby, która pierze rzadziej niż 4 razy w tygodniu najlepsza ładowność to 4-5 kg. Dla małej rodziny robiącej pranie od 4 do 6 razy na tydzień 6-7 kg, natomiast dla dużej, minimalny wsad to 7 kg. Zakup pralki ze zbyt dużą ładownością w stosunku do potrzeb może okazać się nieekonomiczny. Kiedy waga pranych ubrań będzie stale mniejsza niż zalecana przez producenta, wzrośnie zużycie mediów i detergentu.

Ekonomiczne pralki

Kupując pralkę liczymy się z tym, ze to nie tylko jednorazowy koszt maszyny, ale również regularne koszty eksploatacyjne za zużycie prądu i wody. Ze względu na oszczędność i ekologię powinno się wybierać pralki w klasach energetycznych od A do A+++. Zasada jest prosta - im więcej plusów, tym lepiej. Ilość pobieranej do cyklu prania wody jest zależna od stosowanych technologii. Najnowsze modele będą zużywały około 40 litrów, te starsze nawet 70. Oszczędzanie leży również w rękach użytkownika. Korzystanie z krótszych programów, załadowywanie bębna do pełna i pranie w niskich temperaturach pozwoli na dodatkowe zmniejszenie opłat za prąd i wodę.