Idealna kurtka zimowa powinna być przede wszystkim ciepła, choć to nie jedyne kryterium, jakim warto kierować się przy jej wyborze. Znaczenie ma między innymi sposób, w jaki będziemy jej używać – jedynie wychodzić na miasto czy raczej aktywnie spędzać czas? Dowiedz się, jakie najcieplejsze kurtki zimowe będą najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb!

Kurtka puchowa czy syntetyczna?

Wypełnienie kurtki to jeden z najważniejszych parametrów. Z pewnością te puchowe lub wypełniane pierzem będą najcieplejszymi kurtkami zimowymi, głównie ze względu na wysoki stopień izolacji. Ten typ wypełnienia pozwala również oddychać skórze, jednak nie jest odporny na wilgoć, a przy tym u niektórych osób może wywoływać reakcję alergiczną. Decydując się na wypełnienie z puchu i pierza, należy też zwrócić uwagę na jego jakość, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Tańszą, a przy tym bardziej przyjazną alergikom opcją, są kurtki z wypełnieniem syntetycznym. Będą one również znacznie łatwiejsze w czyszczeniu niż te z wypełnieniem naturalnym. Poliester nie nasiąka wodą, tak jak puch, dlatego lepiej ochroni przed deszczem, nawet jeśli wierzchnia warstwa kurtki nie będzie wykonana z materiału nieprzemakalnego. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu najcieplejszymi kurtkami zimowymi pozostają te wypełnione puchem, dlatego wypełnienie syntetyczne może nie być wystarczające dla osób wyjątkowo mało odpornych na niskie temperatury. Wyjątek może stanowić tu PrimaLoft, czyli wypełnienie stworzone w 100% z poliestru, którego włókna poddawane są rozmaitym procesom. Produkt końcowy przypomina nieco puszystą watę. PrimaLoft doskonale ogrzewa i chroni przed deszczem, a przy tym schnie szybciej od puchu. Dzięki temu szczególnie przydaje się miłośnikom górskich wycieczek oraz sportów, np. jako wypełnienie kurtki narciarskiej.

Najcieplejsze kurtki zimowe odporne na opady śniegu

Przy wyborze najcieplejszych kurtek zimowych warto zwrócić uwagę również na ich materiał zewnętrzny. Powinien być z jednej strony wodoodprony, z drugiej oddychający, aby nie dopuścić do przegrzania i zatrzymywania potu. Zarówno naturalna bawełna, jak i syntetyczny poliester bez domieszek nie będą najlepszym wyborem. Pierwsza tkanina nie będzie dostatecznie dobrze chronić przed przemoczeniem, z kolei druga bardzo słabo przepuszcza powietrze. Dobrym wyborem mogą natomiast okazać się włókna poliamidowe bądź akrylowe, a także nylon. Jeśli kurtka ma służyć jedynie na mieście i nie wybierasz się w niej np. na górskie wycieczki, z powodzeniem możesz wybrać wełnę lub przynajmniej tkaninę z jej domieszką. Dla miłośników sportów zimowych najlepszym wyjściem będą kurtki softshellowe lub, jeśli ulubiony sport należy do bardziej ekstremalnych, nawet hardshellowe.

Najcieplejsze kurtki zimowe – z polarem czy bez?

Jeżeli kurtka zimowa wyposażona jest w odpowiednie, wyjątkowo ciepłe wypełnienie, zazwyczaj nie wymaga podszewki z polaru. W takich sytuacjach bardzo często jej spodnia warstwa wykonana jest z wiskozy bądź poliestru, a więc włókien syntetycznych. Polar zazwyczaj stosowany jest w modelach sportowych, dwu– lub nawet trzyczęściowych. Takie kurtki są bardzo lekkie, ciepłe i niekrępujące ruchów. Ich dodatkową zaletą jest możliwość noszenia poszczególnych warstw oddzielnie, dzięki czemu okrycie może posłużyć również podczas cieplejszych pór roku.

Ważny elementem wybierania najcieplejszych kurtek zimowych będzie również zwrócenie uwagi na detale, np. kaptur, suwaki czy ściągacze. Kurtkę zawsze należy przymierzyć przed zakupem, przy czym warto trzymać się modeli dedykowanych konkretnej płci, gdyż zazwyczaj kurtka zimowa damska znacznie różni się wymiarami i fasonem od męskiej. Trzymając się najważniejszych wytycznych i dokładnie oglądając produkt, z pewnością uda się dokonać udanego zakupu.

Zobacz najciekawsze modele kurtek zimowych na e-Horyzont.pl!