Art deco został uznany za najbardziej elegancki i jednocześnie efektowny styl w historii sztuki współczesnej. Ten styl powstał w Paryżu i w latach 1919-1940. Został powszechnie zaakceptowany w architekturze, malarstwie, rzeźbie, ceramice, biżuterii. Art deco jest postrzegany jako następstwo i reakcja przeciwko panującej wcześniej secesji. Styl trafnie był określany jako „klasyczna nowoczesność”, która zaskakuje futurystyczną świeżością form. Swoją inspiracje czerpie ze starożytnej sztuki egipskiej, azjatyckiej i z innych epok. Jak sama nazwa wskazuje, jest to styl ściśle związany ze sztuką i urządzaniem wnętrz. Prace w stylu art deco są symetryczne, geometryczne, opływowe, wyraziste. Prekursorzy tego kierunku, dużą uwagę zwracali na perfekcyjne wykonanie przedmiotów dekoracyjnych. Twórcy Art Deco tworzyli uporządkowaną sztukę użytkową o wysokiej jakości.

Przedmioty art deco miały być funkcjonalne, posiadały jednolitą, stonowaną kolorystykę, a meble stylowe były utrzymane w bieli, beżach, szarościach, brązie lub czerni. Ten styl został stworzony dla bogatych, wymagających ludzi lubiących meble bardziej wyrafinowane. Do produkcji dekoracji stylowych używano drogich materiałów.

W okresie tym, styl art deco dominował również w malarstwie, architekturze, dekoracji wnętrz. W malarstwie, rozpoczęła się fascynacja kolorem, kontrastem i sztuką orientalną. Obrazy olejne i grafiki stylowe przedstawiały portrety kobiet, samoloty, nowoczesne samochody, najnowszą modę, dancingi, jazz amerykański.

Znani malarze art deco

Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych malarzy była polska malarka Tamara Łempicka. Osiedliła się w Paryżu i malowała głównie portrety bardzo znanych, wybitnych kobiet, żony bogatych przemysłowców.

Obrazy Tamary Łempickiej są na najwyższym poziomie artystycznym i warsztatowym, zdobyły szerokie uznanie w Polsce i za granicą. Artystka stworzyła swój własny styl, jej obrazy były odważne, eleganckie, precyzyjne i czyste. W swoich obrazach, stworzyła swój własny wizerunek silnej, wyemancypowanej kobiecości. Do najbardziej znanych obrazów Tamary Łępickiej należą: „ kobieta w zielonej sukni”,”autoportret w zielonym Bugatti”- uznany jako sztandarowy przykład art deco.

Drugą bardzo znaną polską malarką wpisującą się w ten nurt art deco była Zofia Stryjeńska, nazwana „księżniczką polskiej sztuki”. Stryjeńska malowała obrazy olejne w technice tempery, zajmowała się litografią, rysunkiem i plakatem. Zofia Stryjeńska w 1927 roku namalowała cykl prac przedstawiających polskie tańce ludowe.

Otrzymała za to pięć nagród – „Wystawy światowej”. Był to cykl obrazów nazwany „Dwanaście miesięcy” (6 malowideł, po dwa miesiące na płótno), pokazujący prace wiejskie dla poszczególnych miesięcy roku. Również współcześnie, projektanci wnętrz z przyjemnością powracają do stylistyki art deco. W ramach tego stylu, doskonałym pomysłem do dekoracji ścian są obrazy i reprodukcje Tamary Łempickiej, Zofii Stryjeńskiej i innych artystów z tego nurtu. Obrazy obu artystek zdobyły powszechne uznanie i stanowią idealną dekoracje ścian szczególnie pasującą do wystroju wnętrz utrzymanych w stylistyce art deco.

Obrazy, grafiki, reprodukcje art deco powinny być oprawione w ramy zgodnie ze stylistyką art deco. Dobrze wybrane ramki do obrazów powinny nie tylko być zgodne wystrojem tego stylu, lecz również powinny idealne pasować do tematyki i kolorystyki obrazu.

Szeroki wybór wzorów ram możecie Państwo zobaczyć na stronie http://oprawanorland.pl/

Doświadczony zespół doradców pomoże Państwu wybrać najlepsze warianty pasujące do Waszego obrazu i wnętrza.