Jeśli chodzi o wartość użytkową, zarówno dzbanek do herbaty, jak i ten do kawy, mają identyczną funkcję – służą do przygotowywania i serwowania gorącego naparu. Porcelanowy dzbanek do kawy i herbaty - czym się różnią, to nie tylko opis fizycznych cech imbryka i czajnika, dzięki którym już nigdy się nie pomylisz przy ich rozpoznawaniu. Przedstawiamy kilka informacji, które przybliżą ci korzyści płynące z przyjemności, jaką jest korzystanie z porcelanowych naczyń, oraz kilka słów o kawie i herbacie.

Czajnik, czyli dzbanek do herbaty

Czajnik ma zazwyczaj formę geometryczną. Jest w kształcie kuli bądź cylindra. Dzięki temu możemy precyzyjnie określić, ile wody potrzebujemy do zaparzenia naparu z liści herbaty.

Standardowym rozmiarem czajnika jest objętość równa jednemu litrowi. Istnieją większe lub mniejsze modele, jednak do codziennego użytku taka wielkość jest odpowiednia. Gdy organizujemy większe imprezy, zawsze możemy się zaopatrzyć w kilka egzemplarzy. Herbatę przygotowuje się w jednej czwartej, połowie lub dwóch trzecich pojemności naczynia. Sprawdź jakie porcelanowe dzbanki do herbaty możesz znaleźć online.

W zależności od rodzaju liści które mamy w domu, w inny sposób przygotowuje się napary. Czarną herbatę powinno się zalewać wrzątkiem. Natomiast delikatniejsze liście, nie potrzebują tak wysokich temperatur. Herbata biała ma najprzyjemniejszy smak, gdy temperatura wody osiągnie 85 °C, natomiast zielona preferuje przedział między 60 °C do 80 °C w zależności od rodzaju herbaty. Pamiętaj, aby wyciągnąć koszyczek z liśćmi po 3 do 7 minut, aby wywar nie był zbyt cierpki.Imbryk, czyli dzbanek do kawy

Imbryki są wyższe i bardziej zdobne niż dzbanki do herbaty. Ma to swoje podstawy w tym, że kawa kiedyś była dużo droższa niż herbata i nie każdego było stać, aby ją podawać. Dzbanki na kawę stanowiły wizytówkę domu, podczas relaksujących spotkań przy kawie z najbliższymi.

Również kawę zaleca się przygotowywać w jednej czwartej, połowie lub dwóch trzecich pojemności naczynia. Taka pojemność ułatwia jej serwowanie. W praktyce oznacza to nierozlewanie napojem po stole i gościach.

Czy wiesz, że nawet z pomocą imbryka jesteś w stanie przygotować domowe latte lub cappuccino? Wystarczy, że dokupisz ręczny spieniacz do mleka i dolejesz preferowaną ilość do 30 ml espresso. Jedno espresso przygotujesz właśnie w imbryku, zalewając każde dwie płaskie łyżeczki kawy 40-50 ml wrzątku.

 

O wyższości porcelany nad innymi tworzywami

To, w czym zaparzymy nasz ulubiony napój, ma niebagatelne znaczenie dla jego smaku i aromatu. Do tego celu najlepiej nadają się porcelanowe naczynia. Żadne inne tworzywo nie pozwoli nam na korzystanie z pełni walorów kawy i herbaty. Porcelana nie pozostawia po sobie żadnych zapachów i na pewno jej fragmenty nie zostaną wyłowione z kubka. Pozostawi ona wywar czysty i klarowny. Jej dodatkowym walorem jest to, że napój w niej przyrządzony, dłużej pozostaje ciepły i nie traci na smaku.

Opisywane naczynia nie mają zbyt wielu różnic, więc jeśli zdarzy ci się pomylić, goście najprawdopodobniej nie zarejestrują tego faktu. Jednak dobrze jest mieć w domu obydwa dzbaneczki, dzięki temu przygotowywane przez nas napoje będą miały najpełniejszy i niczym niezakłócony smak.