Czy możliwe jest życie bez produkowania śmieci? Choć wydaje się to nieprawdopodobne, niektórzy codziennie udowadniają, że się da, a nawet piszą o tym poradniki!

Czym jest Zero waste

Zero Waste to ruch społeczny, mający na celu ograniczenie produkcji śmieci oraz umiejętne korzystanie z produktów (przemysłowych, spożywczych i odzieżowych) tak, aby oszczędzać środowisko naturalne Ziemi, generując minimalną ilość odpadów.

Śmieci są wytwarzane przez cały czas. Pochodzą nie tylko z kuchni, choć to tam najwięcej się ich produkuje. Znoszone ubrania, zużyty sprzęt elektroniczny, chemiczne odpady ze sprzątania i artykułów higienicznych są bardzo szkodliwe dla organizmów żyjących na Ziemi. Aby przyszłe pokolenia nie brodziły w śmieciach, spacerując brzegiem oceanu, warto zapoznać się z kilkoma zasadami Zero Waste i wprowadzić je w życie.

Zasady Zero Waste

Pierwszą z nich jest refuse, czyli odmawianie. Oznacza, aby nie zbierać ulotek reklamowych, jednorazowych opakować i wszystkiego, co stworzono ze szkodą dla środowiska.

Druga zasada to reduce, czyli ograniczanie polegające na zminimalizowaniu liczby posiadanych przedmiotów do minimum: wyłącznie tych, które są niezbędne do życia.

Trzecią zasadą jest reuse oznaczające ponowne używanie przedmiotów. To najtrudniejsza ze wszystkich zasad, ponieważ wymaga od nas najwięcej kreatywności. Z pomocą przychodzą poradniki oraz blogi uczące, jak używać wtórnie różnych rzeczy.

Czwartą z podstawowych zasad jest recycle, tak dobrze znane nam pojęcie recyklingu. Ważniejsze jednak od przetwarzania jest segregowanie, przykładowo papier jako materiał można przetworzyć sześć razy.

Ostatnią, piątą zasadą Zero Waste jest rot, kompostowanie odpadków organicznych na nawóz. W Kanadzie powstają szkoły, gdzie dzieci w ramach szkolnych zajęć prowadzą ogród, ucząc się sadzić, naturalnie nawozić oraz co ciekawe, jeść wyłącznie to, co same wyhodują.

To, jak wygląda stosowanie zasad w prawdziwym życiu można podpatrzeć czytając blog. O książkach, które stworzyły Sylwia Majcher i Kasia Wągrowska, dzieląc się swoim cennym doświadczeniem opowiemy my!

Polskie poradniki Zero Waste

Przyjrzyjmy się polskim propozycjom poradników w tym temacie. To bestsellery książkowe, które w niedługim czasie po publikacji zyskały wiele dobrych opinii wśród osób pragnących zadbać o dobro przyrody naszej planety.

Aktualne bestsellery książkowe zawsze na http://www.czytamwszedzie.pl/.

Gotuję, nie marnuję. Kuchnia Zero Waste po polsku, Sylwia Majcher

Sylwia Majcher to Poznanianka, która pierwsza w Polsce poruszyła problem bezśmieciowego gotowania. Jej książka jest idealnie dopasowana do polskich realiów, czym samym zyskała wielką sympatię. Jej zdaniem, przeciętna polska rodzina wyrzuca do kosza blisko dwa i pół tysiąca złotych rocznie!

Sylwia Majcher zawarła w książce wiele przykładów na niemarnowanie jedzenia oraz przepisów na przepyszne potrawy. Warta przeczytania!

Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej, Katarzyna Wągrowska

Jej książka to świetny podręcznik dla Polaków, ponieważ autorka dotyka wszystkich sfer życia mających bezpośredni wpływ na Zero Waste. Największą zaletą tej książki jest to, że możemy się z nią całkowicie utożsamić. Katarzyna Wągrowska przedstawia tradycyjne, polskie sposoby na nie marnowanie przedmiotów, które możemy włączyć jako naturalny element bezśmieciowej filozofii.

Źródła:

  1. http://www.nasze-domy.com/dlaczego-warto-czytac-ksiazki - Dlaczego warto czytać książki - stan z 2018-11-03.
  2. http://www.domowerewolucje.eu/czy-czytanie-ksiazek-przynosi-korzysci - Czy czytanie książek przynosi korzyści? - stan z 2018-11-10.