Kiedyś zegarek był jedynie urządzeniem, dzięki któremu zawsze i wszędzie mogliśmy sprawdzić, która jest godzina. Dziś, oprócz tej podstawowej funkcji, zegarek stanowi element ozdobny i bywa nieodzowną częścią stylizacji.

Zegarek, a może ZEGAREK?

Ważne jest, aby konkretny model dobrać nie tylko ze względu na panującą aktualnie modę, ale przede wszystkim według naszych osobistych preferencji i okazji, na jaką wybieramy całą naszą stylizację. Niezwykle istotnym elementem każdego zegarka jest pasek – nie tylko utrzymuje on cały mechanizm na naszym nadgarstku, ale bardzo często decyduje o całym wyglądzie danego modelu. Powinien być zatem odpowiednio dobrany, zarówno pod względem rozmiaru, jak i stylu, czy wreszcie kolorystyki.

 

Jak dobrać pasek do zegarka?

Szerokość to podstawowa sprawa w doborze nowego paska do naszego zegarka. Przede wszystkim musi być zgodna z długością teleskopów, na których mocujemy pasek. Za wąski pasek spowoduje wypinanie teleskopu, za szeroki z kolei dość szybko ulegnie deformacji, a ponadto może uszkodzić cały mechanizm mocujący. Kolejnym krokiem jest określenie długości paska – w tym celu należy zmierzyć obwód nadgarstka, na którym będziemy nosić zegarek.

Kiedy już uda nam się określić te dwa podstawowe parametry, możemy rozpocząć poszukiwania paska idealnego dla nas.

 

Z czego może być zrobiony pasek do zegarka?

Skóra naturalna to jeden z najpopularniejszych materiałów, z jakich produkuje się paski do zegarków. Modele skórzane świetnie pasują do eleganckich stylizacji, jakie zakładamy na oficjalne okazje. Nie powodują odparzeń na skórze, ponieważ pozwalają jej oddychać. Paski wykonane ze skóry cechuje jednak mniejsza odporność na wilgoć i przetarcia. Szybciej się niszczą i po pewnym czasie wymagają wymiany.

Najpopularniejszy i jednocześnie uniwersalny jest kolor czarny, ewentualnie brązowy lub granat. Obecnie jednak moda jest łaskawa dla eksperymentów, dlatego nawet przy doborze klasycznego paska możemy pozwolić sobie na odrobinę fantazji i zdecydować się na model w zupełnie innym, kontrastowym kolorze np. niebieskim albo żółtym. Pamiętajmy, jednak, że kolor paska powinien być dobrany do koloru tarczy oraz koperty.

Sportowe modele zegarków zazwyczaj mają paski wykonane z kauczuku lub silikonu, ewentualnie z materiału (np. paski parciane). Takie mocowania są niezwykłe wytrzymałe, lekkie i bardzo łatwe w czyszczeniu. Nie absorbują potu i wody, są odporne na przetarcia. Idealnie sprawdzają się podczas uprawiania różnych dziedzin sportowych oraz na co dzień, jeśli nasz strój może być nieformalny.

 

Gdzie kupić pasek do zegarka?

Chociaż jeszcze do niedawna dostępne były tylko u zegarmistrza i w niektórych sklepach jubilerskich, dziś także na portalach internetowych znajdziemy doskonałej jakości paski do zegarków. Na e-zegarek.pl dostępny jest bogaty wybór różnorodnych modeli, pogrupowanych według producentów, kolorów oraz rozmiarów, co na pewno każdemu ułatwi znalezienie odpowiedniego dla siebie paska.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły