Co to znaczy, że telewizor jest nowoczesny? Jakie cechy musi spełniać, żebyś mógł robić na nim więcej niż tylko oglądać telewizję? Sprawdź, czym są nowoczesne telewizory i co możesz dzięki nim uzyskać.

Pasjonaci oglądania telewizji – zwłaszcza na większych ekranach – chcą mieć jak najlepszy obraz. Nie ma czemu się dziwić, w końcu kto chciałby oglądać obrazki trzęsące się, migoczące, pełne szmerów i z wyblakłymi kolorami?

Full HD przeszło do lamusa, czas na 4K Ultra HD!

Odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników jest rozdzielczość Ultra HD, której niedaleko do kinowej. Wymiary 3840 x 2160 pikseli sprawiają, że obraz jest wyraźny i ostry – naturalny. Nie dostrzeżesz pikseli, ponieważ punkty ekranu są maleńkie. Standard umożliwia wytwarzanie obrazu z szybkością nawet do 120 klatek na sekundę, dzięki czemu oglądane obrazy są płynne.

Warto pamiętać, w rozdzielczości 4K można oglądać wyłącznie te materiały, które zostały do niej przystosowane. Są to np. filmy, seriale i teledyski utrwalane na nośnikach Blu-ray, ale także gry na konsolę. Popularne programy telewizyjne – póki co – raczej nie spełnią wymogów.

jaki-jest-nowoczesny-telewizor2.jpg

Kolor, Kontrast, Głębia

Nie można nazwać telewizora nowoczesnym, jeśli producent nie zadbał o właściwą głębię ostrości, plastyczną kolorystykę oraz wyrazisty kontrast. Oglądając film na takim urządzeniu, musisz odnotowywać wyraźną różnicę pomiędzy jasnością najjaśniejszych i najciemniejszych punktów.

Zapamiętaj, że:

  1. Właściwy nowoczesnym telewizorom kontrast wynosi 1000:1 lub więcej.

  2. Wartość jasności nie może być mniejsza niż 500 cd/m2.

  3. Maksymalny czas reakcji to 4 ms – im krótszy, tym lepszy.

Czy wiesz, że zachowaniu lepszego obrazu – bliższego naturalnemu – sprzyja również kształt ekranu? Nowoczesne telewizory mogą być… zagięte! Przeczytaj o tym w artykule: Telewizor z zakrzywionym ekranem – czym różni się od płaskich telewizorów?.

Nowocześnie, czyli bez smużenia

Nie niej ważne od trzech powyższych cech jest odświeżanie ekranu, oczywiście częste. Płynny obraz można osiągnąć już przy 200 Hz – tu działa zasada odwrotna niż przy maksymalnym czasie reakcji, ponieważ więcej znaczy lepiej. W telewizorze, na którym planujesz grać w gry, input lag nie powinien przekraczać 30 ms.

Wysoka płynność ekranu eliminuje smużenie, co w starszych telewizorach jest widoczne zwłaszcza przy obrazach szybkich, dynamicznych. Zwiększeniu ulega ostrość, więc szczegóły są lepiej widoczne, a przyjemność z oglądania nieporównywalnie większa.

jaki-jest-nowoczesny-telewizor3.jpg

Smart TV – czy nowoczesny telewizor jest inteligentny?

Smart TV to system standardowo wbudowany w nowoczesne telewizory. Odpowiada za poszerzenie wachlarzu sposobów korzystania z urządzenia. Za jego pomocą wypożyczysz filmy z biblioteki, zainstalujesz i skorzystasz z wybranych aplikacji bądź gier, sprawdzisz pogodę lub wpisy do kalendarza osobistego, a także posurfujesz po internecie.

Interfejs Smart TV jest intuicyjny, więc obsługa go nie sprawia, że będziesz musiał godzinami studiować instrukcję obsługi. Możesz poruszać się po nim tradycyjnie, przy użyciu pilota, ale także głosowo lub wykonując gesty – do tego potrzebna Ci będzie podłączona do telewizora kamerka.

Telewizor jak komputer

Funkcjonalność komputera czy laptopa często rozszerza się poprzez porty, np. USB czy HDMI. Znajdziesz je również w nowoczesnych telewizorach. Sprawdzą się, gdy będziesz chciał podłączyć bezpośrednio do ekranu pendrive z filmami, mp3, aparat, kamerkę czy konsolę do gier i dodatki (np. wspomnianą wcześniej kamerkę). By ograniczyć liczbę kabli prowadzących do telewizora, upewnij się, że ma wbudowane Wi-Fi – to ogromne ułatwienie, gdy chcesz szybko coś przesłać z telefonu lub laptopa.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły