"Małe kino, czy pamiętasz małe, nieme kino? Na ekranie Rudolf Valentino, a w zacisznej loży Ty i ja...". Tak śpiewał Mieczysław Fogg. Nam kino nie kojarzy się już z romantycznymi wieczorami, ale z popcornem, colą i zachodnimi filmami. W dzisiejszym artykule powrócimy do dawnych lat, aby odszukać perły polskiej kinematografii.

Repertuar kin we Wrocławiu oferuje najnowsze polskie ekranizacje, na które warto się wybrać, z zachowaniem podniosłej atmosfery złotego wieku kina. To co, przenosimy się w czasie?

Zapomniana melodia (1938)

Nazywana wprost zagubioną perłą polskiej sztuki filmowej, Zapomniana melodia to musical, jeden z pierwszych filmów dźwiękowych w historii rodzinnego kina. Romansowy wątek z mezaliansem w tle opowiada historię młodzieńca, który przez bieg wypadków zostaje wzięty za kogoś innego. Młodzieniec zakochuje się w pięknej Helence Roliczównie, ale czy los pozwoli im być razem?

Arcydzieło polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Ach, jak przyjemnie...

Popiół i diament (1958)

Należący do Armii Krajowej Maciej Chełmicki otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR, jednak przez przypadek zabija kogoś innego – konieczne jest powtórzenie zamachu. Między jednym, a drugim rozkazem zakochuje się w barmance Krystynie, pracującej w restauracji hotelu "Monopol". Ich wielka miłość uświadomi głównemu bohaterowi bezsens zabijania.

W rolach głównych legendarny Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Ewa Krzyżelska i wielu innych. Ten film należy koniecznie obejrzeć.

Baza ludzi umarłych (1958)

Film z reżyserii Czesława Petelskiego. Scenariusz powstał z pomocą Marka Hłasko. Historia toczy się w Bieszczadach i opowiada historię kierowców zwożących drewno, a każdy z nich to typ spod ciemnej gwiazdy. W Bieszczady przybywa aktywista partyjny, którego zadaniem jest powstrzymanie pracowników przed ucieczką z placówki, ponieważ pracownicy planują porzucenie miejsca. Kino trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Film wyróżnia się wspaniałą, gwiazdorską obsadą: Zygmunt Kęstowicz jako Stefan Zawada, Emil Karewicz, Teresa Iżewska, Leon Niemczyk, Aleksander Fogiel, Tadeusz Łomnicki, Roman Kłosowski i Adam Kwiatkowski. W filmie urzeka aktorstwo na najwyższym poziomie, szeroko podkreślony pesymistyczny realizm. Każda scena niesie ze sobą grono emocji. Nieco zapomniana polska produkcja na miarę wszechczasów.

Sprawdź też najnowszy repertuar filmów na https://ohkino.pl/.

Noce i dnie (1975)

Nominowany do Oscara, wielkie kino z lirycznym rozmachem. Film trwa blisko cztery godziny i jest adaptacją powieści Marii Dąbrowskiej o tym samym tytule. Niespełniona miłość, tragizm, kwestie małżeńskie i wątek powstańczy odgrywają rolę pierwszoplanową. Przepiękna Barbara z obawy przed staropanieństwem wychodzi za mąż za poczciwego i skromnego Bogumiła Niechcica. Warto wspomnieć o muzyce Wojciecha Kilara, która podbija serca i na długo pozostaje w pamięci. O jej ponadczasowości świadczy fakt, że utwór z motywu przewodniego jest często wybieranym utworem na śluby, wesela i pierwszy taniec młodych ludzi.

Źródło:

  1. http://www.syneko.pl/najwazniejsze-polskie-filmy

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki