Kuchnia to serce domu, miejsce, gdzie powstają posiłki, ale też tworzy się  wspólnota i atmosfera rodzinna... Miejsce, w którym chcemy czuć się dobrze, miło, bezpiecznie i wygodnie.

Wiele kuchni - poza swoją podstawową funkcją - spełnia również rolę "roboczej" jadalni, coraz częściej mamy też do czynienia z kuchniami zupełnie otwartymi - które gromadzą domowników, ale i gości przy wspólnych posiłkach. Dlatego współczesna kuchnia wymaga odpowiedniej aranżacji. Nie może być już tylko funkcjonalnym pomieszczeniem do dyspozycji gospodarzy, lecz stanowi integralną cześć domu czy mieszkania i dobrze byłoby, aby współgrała z całością...

W tym celu warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Znajdźmy swój jednolity styl
  Oczywiście możemy je łączyć, ale lepiej nie w sposób przypadkowy. Jeśli lubimy minimalizm, to konsekwentnie się go trzymajmy, możemy go wzbogacić wyrafinowanym drobiazgiem, ale z pewnością przemyślanym. Raczej nie powinien to być barokowy świecznik.

 2. Zadbajmy o harmonię i spójność kolorystyczną
  Wyszły już z mody biele, szarości i monochromatyczny wystrój, rok 2018 stawia na kolor - butelkową zieleń, kolory morza i tropików, co oczywiście nie znaczy, że mamy każdą ścianę malować na inny jaskrawy kolor. Warto jednak na przykład wybrać jedną i wyróżnić ją obecnie supermodną tapetą w mega duże wzory roślinne albo pomalować na jakiś wyrazisty kolor. Podobnie projektanci proponują potraktować sufit - jako piątą ścianę.

 3. Bawmy się detalami
  Nie zawsze musimy zmieniać cały wystrój, aby dom zyskał nowy look, czasem wystarczy pomalować jedną ścianę, dodać jakieś charakterystyczne meble lub zmienić dywan.

 4. Czerpmy z natury i tradycji
  Niezwykle modne są od jakiegoś czasu aranżacje wzorowane na stylu skandynawskim - surowym, prostym w swej formie, minimalistycznym, a także bardzo blisko związanym z naturą - drewniane belki, łazienka niczym SPA, ściana z mchu itp. Ale także coraz więcej zwolenników zyskuje nasz rodzimy, bardzo bogaty folklor. Do łask wracają kilimy, dywaniki, obrusy z lnu i innych naturalnych materiałów. Warto się im bliżej przyjrzeć...

Ochrona i dekoracja

Dywaniki, obrusy narzuty przeżywają aktualnie swój renesans. Jest w nich pewien dawny urok, a nowoczesne wzory i ekologiczne materiały często stanowią dodatkowy atut.

Kiedyś dywaniki do kuchni pełniły głównie funkcję użytkową, ochronną, do ich dekoracyjności nie przywiązywano większej wagi. Dzisiejsze nowoczesne dywaniki są nie tylko funkcjonalną ochroną, ale przede wszystkim elementem dekoracyjnym - często jedynym, ale istotnie wpływającym na aranżację wnętrza, a czasem - elementem dopełniającym, "brakującym ogniwem".

Do najmodniejszych obecnie należą dywaniki w geometryczne wzory - nawiązujące do minimalizmu tak ostatnio popularnego oraz wzory roślinne i motywy ludowe.

Ciekawe produkty tego typu znajdziemy na przykład w sklepie internetowym Vella Home. Są to ręcznie tkane, delikatne w dotyku, miękkie, łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, najczęściej sprowadzane z Portugalii dywaniki do kuchni, jadalni czy innego dowolnego pomieszczenia. Doskonale wpisują się w zaprezentowane powyżej najnowsze trendy aranżacji wnętrz:

 1. Pasują do każdego stylu - od klasycznego po nowoczesny (Znajdziemy zarówno modele w kwiatowe jak i geometryczne wzory lub w pasy, a nawet dywaniki zupełnie gładkie - jedno-, dwu- kolorowe.);
 2. Odznaczają się doskonały harmonijnym doborem kolorów - nie musimy obawiać się efektu kiczu;
 3. Mogą stanowić idealny detal nadający naszej kuchni czy jadalni charakteru;
 4. Są naturalne - np. z powtórnie przetworzonej mieszanki tkanin lub bawełny, ręcznie wytworzone przez portugalskich rzemieślników.

Jaki dywanik wybrać?

Kolorowy lub czarno-biały dywanik Mountain, Dots czy Felici idealnie sprawdzi się w pokoju nastolatka, ożywiając i ocieplając wnętrze, a przy okazji pozwalając na wyrażenie własnego stylu. Szczególnie urokliwy i nadający charakteru oraz wprowadzający pewną harmonię wydaje się model Glorious Black - Linie Design - w czarno-białe pasy, jego nieco łagodniejszą wersję stanowią wzory Grey oraz Yellow.

Wyjątkowo energetyczny jest też dywanik Spiral o pomarańczowo-żółtych kolistych wzorach. Wielbiciele minimalizmu i prostoty z pewnością zwrócą uwagę na modele Favo, które łączą jednobarwny środek z kontrastującą bądź - przeciwnie - harmonizującą kolorystycznie oblamówką. Również osoby lubiące tradycję, przepych, intensywne barwy znajdą coś dla siebie - dywanik Silves zachwyci z pewnością swoim turkusowym kolorem, zaś Heritage, Kashan vintage lub Labos wielu pozwolą powrócić do czasów dzieciństwa, marzeń o latających dywanach i baśniach 1001 nocy...

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły