artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Gdzie warto zjeść pod Karkonoszami? Restauracja Mamma Mia w Karpaczu

Karpacz od wielu dekad stanowi jeden z najchętniej wybieranych celów turystycznych. Przyciąga tutaj wyjątkowa natura otoczona w ogromnej części ochroną w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego oraz bogata i zróżnicowana historia, która na przestrzeni wieków odciskała swoje piętno widoczne dziś w postaci unikatowej architektury. Wakacje w Karpaczu to więc idealna szansa na połączenie zachwytów nad naturą z poznawaniem historii. To także miasto, w którym znajdziemy bogatą bazę gastronomiczną, a odpowiedni posiłek uzupełni zasoby energii potrzebne na górskich szlakach. Sprawdź, dlaczego warto zjeść w restauracji Mamma Mia w Karpaczu.

Gdzie jest Karpacz?

Karpacz położony jest w południowo-zachodniej części Polski. Administracyjnie wchodzi w skład województwa dolnośląskiego, od którego stolicy – Wrocławia oddziela go około 120 km. W związku z tak niedużą odległością, którą można pokonać w 2 godziny, miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez Wrocławian, ale nie tylko. Przyciąga ono turystów również z dalszych zakątków kraju, przede wszystkim zachodnich województw. Ma to związek z całkiem dobrym skomunikowaniem z dużymi ośrodkami miejskimi Polski, wśród których możemy wyróżnić Poznań, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Kalisz, Legnicę, Opole, miasta Aglomeracji Śląskiej, Łódź oraz wiele innych.

Karpacz jest siedzibą gminy miejskiej wchodzącej w skład powiatu karkonoskiego ze stolicą w Jeleniej Górze. Położony pod malowniczym pasmem Karkonoszy – najwyższą częścią całego łańcucha Sudetów, graniczy bezpośrednio z Republiką Czeską, co stanowi samo w sobie atrakcję turystyczną. Swoim obszarem miasto obejmuje Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy, Dolnego Śląska, a także sąsiednich Czech. Sporą część powierzchni miasta zajmuje Karkonoski Park Narodowy, który w swoich granicach strzeże bezcennych skarbów natury, których możemy doświadczać podczas pobytu w Karpaczu.

Co warto zobaczyć w Karpaczu latem?

Lato w Karpaczu dobrze spędzić w orzeźwiających okolicznościach unikatowej natury. Znajdujące się tutaj Karkonosze są wyjątkowym w skali kraju pasmem górskim, charakteryzującym się formami ukształtowania terenu, na które wpływ miały przede wszystkim lodowce, ich reliktami są dziś m.in. górskie jeziora. W Karpaczu znajdziemy mnóstwo propozycji wędrówkowych o różnym stopniu trudności, co sprawia, że każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie – od spokojnych spacerów przez pachnące lasy po zdobywanie najwyższych szczytów w okolicy. Wśród górskich tras warto wyróżnić:

  • Szlak pieszy na Śnieżkę – jest to zdecydowanie jeden z najchętniej i najczęściej uczęszczanych górskich szlaków pieszych w Karkonoszach. Prowadzi on na wysokość 1603 m n.p.m., skąd rozpościerają się przepiękne widoki na dwa kraje – Polskę oraz Republikę Czeską. Ten najwyższy punkt w regionie przyciąga turystów z obu państw – dla Polaków jest to świetna szansa na zdobycie jednego ze szczytów z listy Korony Gór Polski, zaś Czesi mogą wspiąć się na najwyższy szczyt swojego kraju od polskiej strony. Należy jednak pamiętać, że Śnieżka jest najwybitniejszym polskim szczytem, co sprawia, że podejście na górę jest dość wymagające i długie, w konsekwencji czego nie jest idealną propozycją dla każdego. Przed obraniem trasy na Śnieżkę warto więc przemyśleć decyzję i liczyć siły na zamiary. Śnieżka jest także narażona na oddziaływanie warunków atmosferycznych, a podczas wędrówek jest tu niewiele miejsc, w których można się schronić. Jest to ważna informacja na przykład w trakcie wystąpienia burz lub ulewnych deszczy – zawsze przed wyjściem na szlak sprawdzajmy prognozy pogody.

Na szczycie Śnieżki znajduje się kilka obiektów, wśród których warto wyróżnić zabytkową drewnianą kaplicę św. Wawrzyńca oraz obserwatorium meteorologiczne – słynne karkonoskie „UFO”.

  • Szlak pieszy z Karpacza do Schroniska PTTK „Samotnia” to wyśmienita propozycja wędrówkowa dla osób, które chcą rozkoszować się wyjątkowością sudeckich drzewostanów i zachwycać zmysły pięknymi widokami. Ta trasa jest łagodna i prowadzi przede wszystkim piętrem lasów, a swój koniec ma w czarującej dolinie Małego Stawu, nad którym wzniesiono urocze schronisko. To prawdziwie bajeczny zakątek, który stanowi idealną propozycję wędrówkową dla osób, których kondycja nie pozwala na zdobywanie wysokich szczytów oraz dla rodzin z dziećmi.

Restauracja w Karpaczu – gdzie warto zjeść?

Okolica może poszczycić się naprawdę dobrze rozbudowaną bazą gastronomiczną. Spośród wielu propozycji restauracja Mamma Mia w Karpaczu zasługuje na szczególną uwagę. Należy ona do rodzinnego pensjonatu Leśny Dwór. Restauracja Mamma Mia znajduje się w dzielnicy Karpacz Górny, skąd wychodzi mnóstwo szlaków, a i niedaleko stąd do jednej z wizytówek miasta – Świątyni Wang. Mamma Mia to włoska restauracja, której dania zachwycają podniebienie i idealnie uzupełniają kalorie spalone podczas górskich wędrówek. Zastanawiając się nad tym, gdzie zjeść w Karpaczu koniecznie zajrzyjcie do restauracji Mamma Mia.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie