Przyjęcie kota do rodziny jest wyjątkowym wydarzeniem, w szczególności dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że kot jest żywym zwierzęciem, które czuje ból, strach, niepokój oraz stres tak samo jak ludzie, a nawet mocniej. Dlatego decyzja o bycia opiekunem kota powinna być przemyślana.

Jak przygotować mieszkanie, na przyjęcie kota?

Zacznijmy od bezpieczeństwa. Koty lubią spędzać czas na parapetach, przez co często zdarza się, że polują one na owady oraz ptaki, poprzez naskakiwanie na szybę. Wiosną, latem a nawet jesienią, bardzo często otwieramy okna, co jest bardzo niebezpieczne dla kotów. Tłumaczenie, że otwieram okno jak jestem w pomieszczeniu nic nie zmienia, ponieważ kot zdąży wypaść przez okno, za nim my zdążymy mrugnąć.

Dlatego bez żadnych wymówek, należy zamontować kratki na okna oraz moskitierę.

Poprzez uchylanie okna, stwarzamy przestrzeń, w której kot może się zaklinować. Niestety bardzo często prowadzi to do amputacji kończyn, a nawet śmierci kota. W momencie kiedy zamontujemy kratkę na okno, kot nie będzie miał możliwości wskoczenia w szparę, pomiędzy oknem a jego ramą.

W przypadku w którym otwieramy okna na oścież, koniecznie trzeba założyć moskitierę na aluminiowych ramach. Żadna moskitiera na klej bądź taśmę, nie wytrzyma pod naporem kota, przez co kot może wypaść razem z nią. Moskitiera nie chroni tylko kota przed wypadnięciem, ale również nas przed komarami, więc korzyść jest podwójna.

Akcesoria, które są niezbędne podczas opieki nad kotem

Aby uznać, że jesteśmy przygotowani na przyjęcie kota, potrzebujemy następujące akcesoria:

  1. Kuwetę dla kota: jest to miejsce, w którym kot będzie załatwiać swoje sprawy
  2. Drapak: koty mają potrzebę drapania, która wywołana jest chęcią stępienia pazurów
  3. Zabawki: koty to drapieżcy, potrzebują bodźców, które zaspokoją ich instynkt
  4. Grzebień do wyczesywania kota: koty należy wyczesywać, aby zadbać o ich futro i skórę
  5. Miseczki: to właśnie w nich, kot będzie konsumować swój pierwszy posiłek oraz pić wodę

Podstawowe informacje, które potrzebujesz na rozpoczęcie opieki nad kotem

Wartościowe blogi o kotach, a przede wszystkim weterynarz, jest dobrym źródłem informacji, jak opiekować się kotem. Wiedzę tą trzeba systematycznie poszerzać, ponieważ koty należą do zagadkowych zwierząt.

Koty nie są wredne

Bardzo często słyszymy, że koty są wredne. Jest to totalna bzdura, ponieważ w kociej świadomości nie istnieje takie coś jak “bycie wrednym”. To, co ludzie bardzo odbierają za objawy bycia wrednym, w praktyce okazuje się zaburzeniami oraz chorobami u kota.

Kot to nie zabawka

Koty są zwierzętami, które lubią mniej lub więcej czasu poświęcać sobie. Nie można zmuszać kota, do przytulania, głaskania i pokazywania całej rodzinie, ponieważ koty są bardzo podatne na stres. Wyżej wymienione sytuacje nie sprawią, że kot się otworzy, a wręcz przeciwnie, możemy mu tylko zaszkodzić.

Koty nie powinny pić mleka

Laktoza, która zawarta jest w mleku nie jest trawiona przez większość dorosłych kotów. Picie mleka, nawet tego bez laktozy, może doprowadzić do biegunki, odwodnienia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci w męczarniach. Zamiast mleka, należy podawać kotu wodę.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły