Kiedy będziesz miał swojego własnego konia, niezależnie od jego wieku, jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić, to naprawdę go poznać. Musisz się również dowiedzieć, jak nauczyć go poznawać ciebie.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż konie są pięknymi i wrażliwymi istotami, zachowują się jak zwierzęta stadne. Ich instynkt w naturalnym środowisku, na wolności jest przystosowany do podejmowania natychmiastowego działania. Podejmują to działanie, ponieważ dla nich może to oznaczać ich faktyczne przetrwanie. Biorąc pod uwagę wszelkie oznaki zagrożenia, natychmiast uciekają.

Mając to na uwadze, ważne jest, aby nauczyć się skutecznego komunikowania się z koniem. Wiedz, że konie faktycznie mają własny język i że niestety wielu właścicieli nie jest świadomych tego faktu.

 

Język ciała twojego konia coś znaczy

 

Bądź świadomy, że każde obrócenie ucha, każdy ruch bioder, ogona i wyraz twarzy coś oznaczają. Jest to język używany przez konie do porozumiewania się z innymi końmi - i z nami - więc jeśli chcemy poznać naszego konia, musimy go obserwować.

Twój koń pokocha cię, jeśli przede wszystkim traktujesz go sprawiedliwie, a po drugie, jeśli nauczysz się rozwijać z nim relację. To przykre, że jest tak wielu właścicieli, którzy zajmą się materialnymi potrzebami konia, ale nie są zainteresowani w nawiązaniu więzi ze zwierzęciem. Biorąc pod uwagę właściwe leczenie, koń urodzony w niewoli utożsamia się z alternatywnym dostawcą i towarzyszem, co od samego początku zdrowego związku. Taka relacja z twoim koniem wymaga, między innymi, zaufania połączonego z szacunkiem, dążenia do zgodności i chęci zadowolenia drugiej strony.

Konie rozmawiają z nami wszystkimi częściami ciała, które obejmują ich przednie oraz tylne kopyta. Tak więc uważajcie, koń kopytami może spowodować nieopisane uszkodzenia ciała, jeśli nie będziemy zwracać uwagi na to, co chce nam przekazać.

Na przykład, większość z nas wie, że kiedy koń ma położone uszy płasko do tyłu, coś jest naprawdę nie tak. Możliwe, że twój koń jest albo przestraszony, albo zły. Przekonasz się, że w większości przypadków jest to gniew. Tak więc uważnie obserwuj zwierzę. Ostrożność jest najlepsza, nawet jeśli myślisz, że twój koń może słuchać czegoś za plecami lub po prostu się nudzi. Gdy naprawdę dobrze poznasz swojego konia, będziesz wiedział, co mówią jego uszy. Jeśli twój koń ma uszy skierowane do przodu i, oznacza to, że skupia on swoją uwagę na czymś co jest przed nim.

 

TWÓJ język ciała jest równie ważny

 

Zanim naprawdę zrozumiesz swojego konia, musisz wiedzieć, co mówi mu twój język ciała. Na przykład, trzepotanie rękoma podczas próby dopasowania jego kantar spowoduje niepokój. Podbieganie do niego na padoku, a nie podchodzenie do niego spokojnie, może zmusić go do myślenia - czy to jest drapieżnik, który mnie goni?

Utrzymuj język ciała w spokoju. Jeśli jesteś spokojny, to także pomoże ci zachować spokój konia.

 

 

Komunikujesz się ze swoim koniem, gdy myjesz go i pielęgnujesz.

 

Szczotkowanie i dbanie o konia jest ważnym doświadczeniem łączącym ludzi i konie. Nigdy nie lekceważ, jak mocno nawiązujesz więź, gdy myjesz go i pielęgnujesz. Niezbędne środki do pielęgnacji zakupisz w sklepie jeździeckim.

Jest niezwykle ważne, abyś utrzymywał konia w czystości przez cały czas. Upewnij się, że jego cała warstwa wierzchnia jest wolna od brudu, błota, piasku i potu. Jeśli masz czas, szczotkuj swojego konia każdego dnia. Po każdym treningu lub jeździe wypierz wszelkie pozostałości potu z poduszki i obwodu siodła. Oprócz komunikacji czysty koń to ważny krok w kierunku utrzymania jego dobrej kondycji i zdrowotności.

Wreszcie, nie zapomnij o wartości komunikacji werbalnej. Rozmowa z koniem w cichym, spokojnym stylu jest ważnym krokiem do tego, aby poznać cię i uszanować oraz odpowiedzieć na twoje instrukcje.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły