Własny ogród to marzenie wielu mieszkańców bloków. Nie da się ukryć, że kawałek ziemi nie tylko sprzyja wypoczynkowi, ale także jest okazją do hodowania własnych warzyw i owoców.

Plony z przydomowego lub działkowego ogródka nie tylko przepysznie smakują, ale także odciążają domowy budżet i bywają o wiele zdrowsze od warzyw i owoców ze sklepu. Żeby zagwarantować sobie soczyste owoce oraz pełne witamin warzywa, warto rozważyć ustawienie w ogrodzie tunelu, który stwarza roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Zalety tuneli ogrodowych

Początkujący ogrodnicy zwykle zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin od siania trawy, sadzenia kwiatów i wyznaczania pojedynczych grządek. Z czasem zaczynają interesować się bardziej zaawansowaną uprawą, stąd też wzmożone u nich zainteresowanie tunelami ogrodowymi. To nowoczesne, pokryte folią konstrukcje, które są znacznie tańsze niż klasyczne szklarnie, a równie skutecznie przyczyniają się do zwiększania wzrostu roślin i ochrony ich przed chłodem oraz wiatrem.

Rośliny w tunelu rosną znacznie szybciej, co pozwala na zebranie wcześniej plonów. Dzięki nim owoce czy warzywa są szybciej rozwinięte, ale ich smak jest bogaty. Folia tunelu pochłania promienie słoneczne i tworzy sprzyjający roślinom mikroklimat, chroni też uprawy przed nadmiernym deszczem, przed mrozem, pierwszymi opadami śniegu oraz wiatrem, ogranicza niszczenie plonów przez zwierzęta. Sam tunel można uzupełnić o systemy nawadniające czy podwyższające temperaturę.

Zaletą tunelu jest także niska cena. Nawet te najwyższej jakości i najdroższe modele są tańsze niż szklarnia. I chociaż nie są tak ozdobne, to jednak wykonane z trwałych materiałów i wyglądają estetycznie. Co więcej, metalowy stelaż tunelu pokryty folią jest mniej odporny na zniszczenia, niż szklarnia, przez co też jest bardziej bezpieczny, zwłaszcza w ogrodzie, w którym bawią się dzieci. Tunele ogrodowe są bardziej mobilne, bo można je przesuwać w dowolne miejsce w ogrodzie, by zapewnić roślinom optymalne warunki, albo gdy zachodzi potrzeba przearanżowania przestrzeni.

Jak wybrać tunel foliowy?

Tunele foliowe dostępne są w różnych wymiarach, a ich cena zależy od wielkości oraz użytych do ich produkcji materiałów. Dlatego w pierwszej kolejności warto określić swój budżet oraz to, jakiej powierzchni będzie wymagała uprawa w ogrodzie, na działce czy na polu. Trzeba też wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, by plony były jak najwyższe. Wiele roślin wymaga zwiększonej wentylacji czy dodatkowych systemów wspomagających wzrost.

Ważnym czynnikiem w wyborze tunelu są też osobiste preferencje ogrodnika, który może wybrać lekki tunel foliowy z plastiku lub tunel z rur ocynkowanych, który będzie droższy, ale za to może służyć przez wiele, wiele lat. Najczęściej klienci wybierają małe tunele, gdy uprawiają rośliny hobbystycznie, a profesjonaliści cenią sobie tunele duże, zajmujące sporo obszaru i takie, które przepuszczają nawet 95 procent światła. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz działanie mechaniczne.

Ustawianie tunelu ogrodowego

Do montowania tunelu ogrodowego nie trzeba fachowej wiedzy i umiejętności, nie trzeba też korzystać z usług specjalistycznych firm. Warto jednak sprawdzić, czy w opakowaniu z tunelem znajduje się instrukcja montażowa. Tunele należy montować na równym terenie, dobrze nasłonecznionym, ale jednocześnie osłoniętym od silnych podmuchów wiatru. Dopiero po ustawieniu tunelu można zabrać się za przygotowywania gleby, grządek czy donic i można zacząć produkcję własnych warzyw i owoców.

Co uprawiać w tunelu ogrodowym?

W tunelu ogrodowym można uprawiać bardzo wiele warzyw, pod warunkiem oczywiście, że ich wysokość nie przekroczy wysokości tunelu. Nie wszystkie warzywa jednak warto w tunelu uprawiać, bo np. ziemniaki urosną i bez niego. Najczęściej uprawia się warzywa przedplonowe, takie jak rzodkiewka, sałata, kalarepa czy szpinak oraz ciepłolubne: pomidory, paprykę, cukinię, ogórki. Można też pokusić się o uprawę lubianych owoców, które wzrastają w cieple: melona czy arbuza.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły