Ostatnie zmiany w sposobie nadawania sygnałów telewizyjnych sprawiają, że niektóre nazwy sprawiają nam sporo problemów. Nie wiesz, co kryje się pod nazwami telewizja naziemna lub kablowa? Warto uzupełnić tę wiedzę, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się nad zakupem pakietu telewizji.

Telewizja naziemna - czyli jaka?

Jak sama nazwa wskazuje, telewizja naziemna wykorzystuje do przesyłu danych nadajniki, znajdujące się na powierzchni ziemi. Zwykle są one umiejscowione możliwie wysoko, np. na dachach, tak aby objąć swoim sygnałem maksymalnie rozległy obszar. Telewizja naziemna przechodzi w ostatnich latach wiele znaczących zmian. Kiedyś była nadawana wyłącznie analogowo. Co to oznacza? System analogowy został stworzony na potrzeby czarno-białych odbiorników telewizyjnych. Miało to miejsce już na początku XX w. Wraz z upływem lat liczba poszczególnych rodzajów tego systemu bardzo się zwiększyła. Kilka z nich (A,H, E, F) zostało już wycofane z użycia. Pozostałe są nadal używane, choć ulegają częstym modyfikacjom. W krajach Europy Zachodniej oraz w Polsce analogowa telewizja naziemna jest wypierana przez cyfrową telewizję naziemną - NTC. Głównym powodem tego procesu są częste zawirowania z jakością obrazu i dźwięku telewizji analogowej. W NTC nie ma już problemów ze śnieżeniem czy przerywaniem. Jeśli nastąpią jakieś zakłócenia, obraz po prostu znika.

Od TV analogowej do telewizji cyfrowej

O naziemnej telewizji cyfrowej możemy mówić w Polsce od 2010 roku. Wówczas zaczęto wprowadzać pierwsze regularnie pracujące nadajniki, odpowiadające międzynarodowym standardom DVB-T. Proces zastępowania tzw. analogówki telewizją cyfrową był podzielony na dwa etapy. Do 1 października 2012 roku uruchomiono 3 multipleksy DVB-t, czyli emitowane cyfrowo paczki (pakiety) kanałów telewizyjnych, radiowych oraz dodatkowych usług. Był to pierwszy etap. Drugi zakończył się 23 lipca 2013 roku, gdy wyłączono ostatnie nadajniki analogowe. Od tej pory naziemna telewizja cyfrowa stała się głównym systemem nadawania sygnału telewizyjnego w Polsce. Opisanym przekształceniom towarzyszyła ogromna kampania informacyjna, która kosztowała około 5 mln złotych.

O kablówce słów kilka

Telewizja kablowa to kolejne pojęcie, które wszyscy znamy, choć niewielu z nas potrafi podać jego definicję. Tzw. kablówka jest siecią telekomunikacyjną realizowaną za pomocą hybrydowej sieci HFC (Hybrid fibre-coaxial), która przekazuje impulsy kablami światłowodowymi. Sygnał dociera więc do odbiorników za pomocą kabli lub też anteny zbiorczej, co jest często wykorzystywane w blokach mieszkalnych. Transmisja danych przebiega od Regionalnej Stacji Czołowej przez sieć magistralną, dystrybucyjną i budynkową aż do naszych telewizorów. Zarówno telewizja kablowa, jak i naziemna mogą być medium transmisyjnym dla tv cyfrowej.

Jaką telewizję wybrać?

Obecnie problemy z sygnałem telewizyjnym należą już do rzadkości. Przy wyborze rodzaju telewizji i dostawcy usług kierujemy się bardziej ceną oraz swoimi wymaganiami wobec oferty kanałów. Każdy operator stara się przekonać klienta bogatą liczbą kanałów tematycznych, jakością HD oraz dobrymi warunkami umowy. Przy porównaniu ofert poszczególnych dostawców usług telewizyjnych na prowadzenie wysuwa się telewizja UPC. Obecnie nowi klienci mogą liczyć na bardzo szeroki wybór kanałów - od ogólnych przez filmowe i dziecięce do sportowych oraz lifestylowych. Największy pakiet dostarcza aż 154 kanałów telewizyjnych, w tym 100 w jakości HD. Do tego abonenci otrzymują nowoczesny dekoder z nagrywarką i opcją programów na żądanie. Cechą wyróżniającą UPC jest też fakt, że nie zapominają o klientach, którzy mają mało czasu na oglądanie TV lub zwyczajnie chcą skorzystać z mniejszych i tańszych pakietów. Przy zakupie telewizji z internetem, otrzymują oni 29 kanałów + szybki internet 60 MB/s za 49,99 miesięcznie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki