Wiosna to czas, gdy przyroda wraca do życia. Oznacza to, że parki, skwery i nasze ogrody zielenią się i nabierają radosnych kolorów. Wiążę się to oczywiście z koniecznością koszenia trawników. Niektórzy szczerze nienawidzą tej pracy, inni znajdują w niej relaks. Jakkolwiek by tego obowiązku nie traktować, każdemu przyda się dobra kosiarka.

Zazwyczaj kupując tego typu urządzenie do ogrodu, stajemy przed wyborem pomiędzy kosiarką elektryczną a spalinową. Na samym początku warto zaznaczyć, że oba rozwiązania mają swoje zalety i decyzja powinna zależeć przede wszystkim od warunków, w jakich będziemy korzystać z urządzenia.

Wady i zalety kosiarek elektrycznych

Kosiarki elektryczne są często wybierane przez właścicieli mniejszych ogrodów i zadbanych przydomowych trawników. Przede wszystkim nadają się one wyłącznie do względnie równych terenów o niedużych wymiarach. Dzieje się tak dlatego, że mają mniejszą moc niż kosiarki spalinowe. Mogą więc nie poradzić sobie z wybojami czy bardzo długą i gęstą trawą. Dochodzi do tego również kwestia bezpieczeństwa. Trudniej bowiem zapanować nad kablem, który rozciągnięty jest na dużej powierzchni. Kosiarka na prąd lepiej sprawdzi się w ogródkach, gdzie przewód elektryczny cały czas pozostaje pod kontrolą jej użytkownika.

Powyższe wady kosiarka elektryczna równoważy jednak licznymi zaletami. Przede wszystkim pracuje względnie cicho i nie wytwarza nieprzyjemnie pachnących spalin. Sprawdzi się więc najlepiej na gęsto zabudowanych osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie hałas i woń mogłyby przeszkadzać sąsiadom. Kosiarki elektryczne są również znacznie tańsze w eksploatacji, gdyż nie wymagają paliwa. Dzięki temu ich użycie możliwe jest w każdej chwili – nie trzeba martwić się zakupem benzyny.

Wady i zalety kosiarek spalinowych

Kosiarkami spalinowymi dużo trudniej manewrować w ogrodzie. To jeden z powodów, dla których używa się ich raczej na większych przestrzeniach. Nie ogranicza ich również długość kabla, wiec doskonale sprawdzają się na rozległych przestrzeniach, niejednokrotnie cechujących się nierównym gruntem. Wykorzystuje się je więc nawet w parkach miejskich. Mają większą moc niż kosiarki elektryczne, więc nie straszna im jest nawet gęsta trawa.

Kosiarki spalinowe nie są jednak pozbawione wad. Pracują dość głośno i wytwarzają spaliny o nieprzyjemnym zapachu. Do ich działania niezbędne jest benzyna. To sprawia, że zawsze trzeba mieć ją pod ręką, i przekłada się na wyższe koszty eksploatacji takiego urządzenia.

Zastanawiając się nad wyborem kosiarki, trzeba przede wszystkim przemyśleć warunki, w jakich będzie ona używana. Kosiarki elektryczne powstały z myślą o mniejszych, przystępnych trawnikach na miejskich osiedlach, podczas gdy modele spalinowe znajdą zastosowanie w rozległych i bardziej wymagających ogrodach.

Więcej na: wasserman.eu

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły