Wyciągarka samochodowa to małe, sprytne urządzenie, którego zalety doceni każdy użytkownik pojazdu terenowego. Znajduje się ona na wyposażeniu służb ratowniczych typu holownik, czy pomoc drogowa. Potrafi wybawić właściciela auta z wielu kłopotów na drodze i nie tylko.

Zasada działania wyciągarki

Zasada działania urządzenia polega na wciąganiu pojazdu za pomocą liny. Lina ta (stalowa lub syntetyczna) nawijana jest na ruchomy, cylindryczny bęben. Aby zapewnić odpowiedni moment wyciągania, stosuje się nowoczesne przekładnie planetarne. Bardzo ważną rolę odgrywa mocny hamulec, który, ze względów bezpieczeństwa powinien się automatycznie załączyć w chwili zatrzymania bębna.

 

Do czego można wykorzystać wyciągarkę samochodową?

Ogólnie można powiedzieć, że wyciągarka służy, jak sama nazwa wskazuje, do wciągnięcia pojazdu na stabilną i równą powierzchnię. Przydaje się ona podczas wypraw w nieutwardzone tereny, trudne do przejazdu, często odludne. Niejednokrotnie dochodzi wtedy do wielu niespodziewanych, przykrych wypadków. Na przykład samochód może wpaść do zagłębienia w terenie lub zaklinować się w jakiejś dziurze, ugrzęznąć w błocie lub piachu, zakopać się w śniegu, stoczyć się do rowu albo po zboczu itp. Z pomocą wyciągarki można bez obaw kontynuować podróż. Miłośnicy off-road w ogóle nie wyruszają w trasę bez takiego sprzętu. Wyciągarka może również wciągnąć samochód na górę lub na wysoki brzeg rzeki, jeśli nie ma do niej drogi dojazdowej. Z urządzenia można także skorzystać do wodowania łodzi i wyciągania jej na brzeg. Więcej ciekawych informacji o wyciągarkach można znaleźć w artykule „Uwielbiasz jazdę terenową? Zaopatrz się w wyciągarkę samochodową”.

Rodzaje wyciągarek

W zależności od rodzaju siły, która nawija linę, wyciągarki można podzielić na ręczne, mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne. Modele elektryczne posiadają własne silniki i akumulatory, natomiast hydrauliczne i mechaniczne korzystają z silnika samochodu. Każde z tych urządzeń dobrze spełni swoją funkcję, jeśli zostanie użyte zgodnie z przeznaczeniem. Profesjonalny sprzęt o dużej mocy jest odporny na nawet najbardziej ekstremalne warunki, jednak jego cena jest też odpowiednio wysoka.

 

Parametry wyciągarki decydujące o jej skuteczności

Podstawowym parametrem wyciągarki jest jej uciąg. Określa on, jaką masę może wyciągnąć dane urządzenie i podawany jest w jednostkach ibs. Na przykład uciąg 12 tys. ibs, oznacza, że można wyciągnąć pojazd o masie ok. 5,5 tony (oblicza się go, mnożąc masę pojazdu wyrażoną w funtach przez 1,5). Do pozostałych parametrów należy również masa wyciągarki, jej moc i długość liny. Ponieważ jest to urządzenie stosunkowo drogie, przed zakupem warto wybrać model uznanego producenta, który cieszy się dobrą opinią na rynku. Godne uwagi są wyciągarki samochodowe Dragon Winch, oferowane w wielu wariantach, o różnych cenach i parametrach technicznych.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki