Obok altanki i grilla coraz częściej w ogrodach pojawiają się wędzarnie. Wspólne wędzenie a potem delektowanie się własnymi wyrobami staje się sposobem na spędzanie wolnego czasu. Wędzarnię przy odrobinie zdolności można wybudować samemu, ale można też wybrać gotową z bogatej oferty producentów.

Jaką wędzarnię wybrać?

Decydując się na wędzarnię ogrodową nie wolno zapominać, że będzie ona stanowiła część aranżacji ogrodu, więc powinna stylistycznie do niego pasować.

Wędzarnie drewniane – doskonale nadają się do większości ogrodów, zwłaszcza tych, gdzie drewno wykorzystano już do wykonania innych elementów aranżacyjnych. Zaletą wędzarni drewnianej jest łatwość jej wykonania oraz fakt, że nie musi być ona zamontowana na stałe. Zmontowana w ramie z kątownika i na nóżkach może być wyciągana tylko na czas wędzenia. Najczęściej w tego typu wędzarniach palenisko wykonywane jest osobno, z blachy. Komora wędzarnicza połączona jest z paleniskiem za pomocą przewodu dymnego. Do wykonania wędzarni używa się wyłącznie drewna liściastego. Drewno z drzew iglastych zawiera żywicę, która podczas wędzenia wydziela nieprzyjemny zapach przechodzący na wyroby. Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane, by było odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Wędzarnia murowana z cegły jest na pewno rozwiązaniem trwalszym niż wędzarnia drewniana, ale wymaga wyznaczenia odpowiedniego miejsca w ogrodzie. O ile miejsce na to pozwala, to można wybudować wędzarnię razem z grillem i piecem chlebowym. Jest wiele firm, które oferują takie rozwiązania. Obłożona cegłą klinkierową, naturalnym kamieniem będzie dodatkowo pełnić funkcje estetyczne.

Wędzarnie metalowe to najpowszechniej stosowane rozwiązanie. Proste wędzarnie można kupić już za ok. 300 zł, za modele bardziej zaawansowane trzeba zapłacić ponad 1000 zł. Zaletą wędzarni stalowych jest ich lekkość (można je przenosić) oraz trwałość. Wykonane ze stali nierdzewnej odporne są na działanie czynników atmosferycznych i wysokich temperatur.

 

Co każda wędzarnia musi mieć?

W każdej wędzarni najważniejsza jest komora wędzenia oraz palenisko, którego wielkość powinna być dostosowana do wielkości komory. Palenisko może znajdować się bezpośrednio pod komorą lub oddzielnie w odległości ok. 1,5 m. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ łatwiej jest kontrolować temperaturę oraz nie ma problemu z palącym się tłuszczem (dym z niego jest szkodliwy). Ko9mora wędzenia powinna być wyposażona w haki do wieszania szynek i kiełbas oraz ruszty z prętów do wędzenia mięsa, warzyw i innych produktów.

Do regulowania temperatury służy szyber montowany na kominie oraz deflektor montowany na przewodzie dymnym. Przy jego pomocy można także regulować gęstość dymu doprowadzanego z paleniska do komory.

 

Źródło zdjęcia: Wędzarnie ogrodowa od producenta MetGard // www.metgard.pl/137-wedzarnie-ogrodowe

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły