Dzieje Wrocławia liczą ponad 1000 lat. Jego losy były bardzo zmienne. Najpierw byli tutaj Piastowie, później także Czesi i Habsburgowie. Stąd w herbie miasta widnieją: czarny orzeł orzeł śląski ze złotą przepaską, i wsparty na dwóch łapach lew czeski.

Nazwę miasto przyjęło od swojego legendarnego założyciela Wratysława, stąd w herbie znajduje się także litera „W”. Współczesny Wrocław jest miastem bardzo licznie odwiedzanym przez turystów. Czeka tutaj na nich mnóstwo różnorodnych atrakcji. Wyjątkowym miejscem na mapie turystycznych atrakcji jest wrocławski Rynek.

Kilka słów o historii wrocławskiego Rynku

Założono go już w okresie średniowiecza. Od początków swego istnienia był placem handlowym. Jest jednym z największych staromiejskich rynków nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jeszcze dzisiaj imponuje swoimi wymiarami: 213 metrów na 178 metrów. Powierzchnia Rynku to niemal 4 hektary. Wytyczony został w XIII wieku, przypuszczalnie między rokiem 1214 a 1232. Z czasem wokół niego wrocławscy patrycjusze rozpoczęli wznoszenie pięknych kamienic. Przez Rynek w XIX wieku została poprowadzona linia tramwajowa. Kursowały one przez Rynek jeszcze w latach 70. XX wieku. W trakcie oblężenia twierdzy Breslau w 1945 znaczna część Wrocławia legła w gruzach. Na szczęście Rynek nie został zbyt poważnie zniszczony. Od 2000 roku Rynek jest zamknięty dla ruchu samochodowego.

Ratusz

Jedną z najpiękniejszych budowli gotyckich na terenie Polski i Europy jest Stary Ratusz na wrocławskim Rynku. To jeden z najważniejszych zabytków architektury świeckiej w mieście. Był wzmiankowany już w roku 1299. Jest budowlą dwukondygnacyjną podpiwniczoną. Ratusz rozbudowany był w wielu etapach aż do roku 1504. Oprócz gotyckich elementów zawiera także renesansowe. Wśród podobnych budowli wyróżnia się wyjątkowym bogactwem kamiennej rzeźby. Zostały one pogrupowane przede wszystkim na jego elewacjach. Pierwotne wejście do ratusza znajdowało się od strony wschodniej. Na nim znajduje się pochodzący z XIV wieku zegar astronomiczny. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne Miasta Wrocławia.

Kamienice otaczające Rynek

Najwięcej oryginalnych kamienic zachowało się po zachodniej stronie Rynku. Są to między innymi: Dom pod Gryfami (renesansowa), Dom Siedmiu Elektorów (barokowa z gotyckim zrębem), Dom pod Złotym Słońcem (barokowa). W północno-zachodnim narożu Rynku znajdują się najsłynniejsze wrocławskie kamieniczki: Jaś i Małgosia.

Gdzie spać we Wrocławiu?

Rynek i Ratusz to tylko mały wycinek wrocławskich atrakcji turystycznych. Jeśli chcemy zobaczyć ich więcej, musimy przyjechać do miasta na dłużej. Pojawia się jednak pytanie: gdzie znajdę nocleg? Wybierając się do Wrocławia na dwa, trzy dni warto zatrzymać się w położonych blisko rynku apartamentach. Doskonale wyposażone z aneksem kuchennym i innymi udogodnieniami (telewizor, Wi-Fi) są idealne dla osób wybierających się do miasta razem z dziećmi, dla singli, ale także dla grup zorganizowanych. Apartamenty we Wrocławiu to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują komfortowych noclegów w centrum Wrocławia. Apartamentywroclaw24.pl wyjątkowe apartamenty na Wrocławskim Rynku i w jego okolicy!