Wybór odpowiedniej średnicy tarczy do cięcia metalu może nie być prostym zadaniem, zwłaszcza, jeśli zakupu dokonujemy po raz pierwszy. Zagadnienie to jest o tyle trudniejsze, że standardowo średnica wewnętrzna wszystkich tarcz do każdego rodzaju piły lub pilarki jest taka sama i wynosi trochę ponad 22 milimetry. Różnica dotyczy zewnętrznych średnic tarcz.

Tarcze do użytku domowego

Najmniejszą klasę tarcz stanowią te o średnicy do 125 milimetrów. Są równocześnie najmniej wytrzymałe i służą głównie do umiejscowienia w maszynach o niskiej mocy, nieprzekraczającej 1kV. Zapotrzebowanie na tego typu tarcze do metalu pojawia się najczęściej w gospodarstwach domowych lub niewielkich i krótkotrwałych pracach przemysłowych. Specyfika i wykonanie tarcz tych rozmiarów uniemożliwia im długotrwałą pracę, a także z powodu niskiej prędkości pracy - cięcie twardych metali. Najlepiej sprawdzają się w obróbce materiałów miękkich, takich jak aluminium.
Następną klasą tarcz są te o średnicy do 150 milimetrów. Mogą być obsługiwane przez maszyny o większej mocy silnika, do 2 kV, a więc stosunkowo dalej niewielkie. Pilarki z tego typu tarczami również najczęściej spotkamy w gospodarstwach domowych, ale także bardzo często w mniejszych przedsiębiorstwach i na placach budów. Cechuje je o wiele większa wytrzymałość i możliwość dłuższej pracy ciągłej, co sprawia, że tego typu tarcze nadają się także do szlifowania powierzchni metalowych.

Tarcze do użytku produkcyjnego

Dużą średnicą cechują się tarcze do metalu o wymiarze do 230 milimetrów. Są używane głównie w przemyśle na maszynach o dużej mocy przekraczającej 2 kV, gdzie niezbędna jest bardzo duża wytrzymałość narzędzi. Czas nieprzerwanej pracy także może być o wiele dłuższy niż w przypadku mniejszych tarcz. Możliwość pracy pod różnymi kątami przy średnio twardych materiałach zaspokoi potrzeby większości przedsiębiorców zajmujących się obróbką metalu.
Do największych pił i pilarek stosuje się tarcze o średnicy nawet do 400 milimetrów. Te tarcze bardzo dobrze sprawdzą się nawet przy nieustannym, taśmowym cięciu twardych metali. Bez problemu przetniemy nawet stal o dużej grubości. Pamiętajmy, że rozmiar tarczy definiuje także maksymalną wielkość materiału, który możemy przeciąć. Im większa średnica, tym obróbce można poddać większy fragment metalu.

Wybierając odpowiednią tarczę do cięcia metalu, zawsze należy zwrócić uwagę na rodzaj pilarki oraz cel, do którego chcemy tej tarczy użyć. Miejmy na uwadze, że źle dobrana tarcza, wykorzystywana w nieodpowiedni sposób, bardzo szybko się zużyje, a nawet może spowodować awarię maszyny.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły