Wyróżnia się dziesięć różnych regionów kulinarnych Polski. Każdy z nich wyodrębnił się na podstawie wielu zróżnicowanych czynników, jak odmienne warunki klimatyczne, dostęp do zbiorników wodnych w postaci jezior, rzek i morza, poziom zalesienia danego rejonu czy też obecność hodowli konkretnych gatunków zwierząt.

Wyróżniamy zatem kuchnię Podhala, Mazowsza, Wielkopolski, Śląska, Podlasia, Małopolski, Kurpi, Kujaw, Warmii i Mazur oraz Pojezierza Pomorskiego. Zobacz, co jest dla nich charakterystyczne?

KUCHNIA PODHALA

Jeśli chcesz poznać pełną charakterystykę kuchni polskiej, zajrzyj na blog restauracji Okrasa we Wrocławiu. Poznasz tam nie tylko tradycje kulinarne różnych regionów polski, lecz także historię naszej rodzimej kuchni. Południowa część Polski u podnóża Tatr należała kiedyś do najbiedniejszych rejonów naszego kraju, co znacząco odbiło się na procesie kształtowania kulinarnych tradycji. Surowy, górski klimat, trudna do uprawiania ziemia oraz niesprzyjające rolnictwu ukształtowanie terenu miały niezwykły wpływ na rodzaj spożywanych posiłków. Stąd nacisk na proste, ale energetyczne potrawy na bazie ziemniaków, kaszy czy kapusty. Wiele pozycji z historycznego podhalańskiego menu pojawia się na góralskich stołach i dzisiaj. Dobrym przykładem może być kwaśnica, czyli zupa, której pierwotna wersja bazowała tylko na wodzie, ziemniakach i dużej ilości kwaszonej kapusty. Gdy w grę wchodziły większe uroczystości, do wywaru dodawało się także mięso z baraniny bądź wędzone żeberka. Głównym zajęciem górali już od wieków była hodowla owiec, dlatego na ich stołach zawsze znaleźć można było jagnięcinę, baraninę, owczy ser i mleko. Podhalańskie sery – bundz oraz oscypek – otrzymały nawet specjalny certyfikat unijny traktujący o chronionej nazwie ich pochodzenia. Serwatkę, która tworzy się w procesie wyrabiania sera, wykorzystuje się jako bazę pod żyntycę, zupę zuwkę czy też drożdżowe kluski nazywane bombolkami.

KUCHNIA MAZOWSZA

Kraina Wisły i jej dorzecza od zawsze charakteryzowała się ogromną różnorodnością kulinarną. Stanowiła mieszaninę wpływów okolicznych rejonów, jak Kurpie czy Kujawy, oraz kuchni innych krajów, które w tę część Polski zawędrowały w XVI wieku, gdy stolicą kraju została Warszawa. Obronę rodzimej tradycji kulinarnej przyniósł XIX wiek i czasy Królestwa Kongresowego, kiedy szczególnie dbano o zachowanie każdego możliwego wyrazu polskości. Dlatego też tereny Mazowsza określa się jako rejon kuchni staropolskiej. Królują tu tradycyjne potrawy w postaci pieczonych kaczek, gotowanych kasz, żurku czy słynnych flaczków po warszawsku.

KUCHNIA WIELKOPOLSKI

Dorzecze środkowej Warty to jeden z największych regionów w Polsce, charakteryzujący się obecnością tzw. kuchni mieszczańskiej. Wielkopolska ze względu na swoją lokalizację należy do terenów, którym przez długi czas udało się unikać najazdów wrogów. Kiedy południowo-wschodnia część naszego kraju atakowana była przez Tatarów, środkowo-zachodnia Wielkopolska przeżywała rozkwit gospodarczy. Przełożył się on na poziom tutejszej kuchni. Podobnie, jak wiek XVIII, kiedy tereny te znalazły się pod panowaniem Prus, co na stałe wprowadziło w jadłospisy dania kuchni niemieckiej. W Poznaniu i okolicach zjemy legendarne pyry, pyzy ziemniaczane, placki i duże ilości kapusty kiszonej, która stanowi główny składnik dania zwanego ciupką z grochem. Popularne są tu także pyzy drożdżowe i auflauf (zapiekany w piecu omlet zacierany z cukrem i owocami). Kulinarnym symbolem Wielkopolski są słynne, pełne bakalii rogale marcińskie.

KUCHNIA ŚLĄSKA

Tereny Śląska słyną z niemieckich i austriackich wpływów kulinarnych, a także przepisów inspirowanych kulinariami Czech. Tu dominują potrawy na bazie mięsa i podrobów. To właśnie ze Śląska wywodzi się kultowa golonka na piwie i kotlety mielone niegdyś nazywane karminadlami. W kuchni tej części Polski nie zapomina się również o ziemniakach, z których wyrabia się między innymi tarte placki ziemniaczane (kartoflak) czy też ziemniaki i kapusta gniecione ze smalcem (mozgoł). Trudno nie wspomnieć także o swoistej legendzie regionu, czyli kluskach śląskich z dziurką!

KUCHNIA PODLASIA

Wschodnie tereny Polski z Białymstokiem jako centralnym ośrodkiem rozwoju gospodarczego to obszar bardzo zróżnicowany pod względem kulturowym. Wynika to z obecności Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, którzy licznie osiedlili się tutaj w okresie powojennym, przywożąc ze sobą sporo kulinarnych urozmaiceń. Podstawą tutejszej kuchni są ziemniaki, z których wyrabia się popularną babę oraz kiszkę ziemniaczaną. Popularne są także kołduny z mięsem, sękacz i wędlina nazywana kindziukiem. Porządna kolacja nie obędzie się bez suszonej kiełbasy, a biesiada – bez słynnej na całą Polskę wódki żubrówki.

KUCHNIA MAŁOPOLSKI

Region ze stolicą w Krakowie, który przez wieki doświadczył najróżniejszych wpływów kulturowych. Za czasów ogólnej prosperity tereny te sięgały aż do Kijowa. Następnie przyszedł okres zaborów, kiedy Małopolska podzielona została pomiędzy Królestwo Polskie a zabór austriacki. Tutejsze kulinaria określone zostały mianem kuchni galicyjskiej, na którą ogromny wpływ miały trendy płynące z Wiednia. Stąd popularne w regionie jaja po wiedeńsku, sznycel i sernik wiedeński. Charakterystyczne dla kuchni krakowskiej są także słynne flaczki po krakowsku oraz faszerowana kaczka z grzybami.

KUCHNIA KURPIOWSKA

Kurpiowszczyzna to tereny obejmujące dwie puszcze mazowieckie: Białą i Zieloną. Przepisy kulinarne bazują tutaj na darach runa leśnego – grzybach, borówkach i jagodach jałowca stanowiących główną składową alkoholi. W przeszłości tutejsza ludność ochoczo podejmowała się myślistwa, stąd tradycyjne spożywanie dziczyzny. Szczególnie popularną potrawą była kaczka z jabłkami, dodatkiem – kasza, a przyprawami – sok z kiszonej kapusty, ćwikła i chrzan.

KUCHNIA KUJAWSKA

Dzięki bogatej bioróżnorodności tego terenu, który położony jest w otoczeniu lasów, jezior oraz żyznej, urodzajnej gleby, tutejsza kuchnia powszechnie uważana jest za niezwykle urozmaiconą. Często stosuje się tutaj ryby, grzyby i jagody. Bezpośrednie sąsiedztwo Pomorza zagwarantowało Kujawom stały dostęp do ryb morskich, stąd duża popularność śledzi oraz zup rybnych. Charakterystyczne dla regionu są także warzywa w postaci grochu, kapusty i fasoli. Jeśli chodzi o mięso, znajdziemy tu potrawy na bazie wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu i gęsiny. Jedno z najważniejszych, historycznych dań regionu to czarnina z owocami i golcami.

KUCHNIA WARMII I MAZUR

Północno-wschodnia część kraju, gdzie obficie występują lasy i jeziora. Podstawą kuchni Warmii i Mazur w głównej mierze są ryby, jagody i grzyby. Kulinarne inspiracje czerpane były z Niemiec, Kresów Wschodnich, Litwy i Ukrainy. Najpopularniejsze dania bazują na kwaszonej kapuście i grochu. Przyjęły się również pierogi, cepeliny, kołduny. Warmia i Mazury znane są z wykwintnego rosołu, czarniny i żurku.

KUCHNIA POJEZIERZA POMORSKIEGO

To obszar obejmujący Kaszuby oraz Pomorze. Brak żyznej gleby wynagradza dostęp do morza i jezior, dzięki czemu tereny Pojezierza Pomorskiego znane są z kuchni opartej na potrawach z ryb. Występują w wersjach smażonej, marynowanej, wędzonej i gotowanej. Za wykwintny przysmak uważa się wędzone węgorze. Popularne jest również serwowanie wszelkich zup rybnych. Kuchnia Pomorza bazuje również na mięsie ptactwa hodowlanego, ziemniakach i chlebie. Znanymi daniami Kaszub i Pomorza jest kasza ze szpyrkami oraz zupa brzadowa.

Publikacja: insane.agency

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły