Micro USB czy mini USB? OTG? micro SD? Świat kabelków i portów do popularnych urządzeń jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać.

I dość łatwo się w nim zagubić, szczególnie starszym użytkownikom. Choć nie tylko: na rynku tym paradoksalnie całkiem sporo się ostatnio dzieje.

Gdybyśmy żyli w idealnym świecie, kupując smartfona nie musielibyśmy martwić się o jego kompatybilność z innymi urządzeniami. Tak jednak nie jest: co prawda standaryzacja w zakresie portów i wyjść w smartfonach jest już na dość wysokim poziomie, jednak dla niektórych osób porty, złącza i kable USB (a także technologie) to wciąż czarna magia. Warto więc nieco temat rozjaśnić.

Micro USB, USB-C i lightning

Każdy smartfon posiada jedno podstawowe i najważniejsze gniazdo, które służy do ładowania i synchronizacji danych. Obecnie w zastosowaniu są trzy podstawowe rodzaje tych gniazd:

  • micro USB (nie mylić z mini USB!) - port, który zdominował rynek smartfonów przez ostatnie 5-6 lat i jest obecny w większości smartfonów z tego okresu, oprócz tych najnowszych. Jeżeli posiadasz smartfona sprzed 1-3 lat, prawdopodobnie posiada on takie właśnie wyjście.
  • USB-C - nowy rodzaj portu, który od kilkunastu miesięcy jest "montowany" w smartfonach i w którego są wyposażane w zasadzie wszystkie nowe telefony ze średniej i wysokiej półki. Jest dwustronny oraz pozwala na wyższe osiągi zarówno w kontekście ładowania jak i transferu danych.
  • lightning - wyjście stosowane w produktach marki Apple, a więc w iPhone'ach. Tylko i wyłącznie.

OTG i szybkie ładowanie

Wymienione wyżej porty mogą być wyposażone w dodatkowe funkcjonalności (technologie). Warto wśród nich wymienić szczególnie OTG oraz Quick / Dash / Super charge.

OTG to standard, który pozwala na podłączenie do smartfona urządzeń zewnętrznych tj. klawiatura czy pendrive. Format OTG pojawił się na rynku kilka lat temu i obecnie w zasadzie wszystkie renomowane modele smartfonów są w niego wyposażone.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia szybkiego ładowania. Aby z niej skorzystać potrzebne są dwie rzeczy: smartfon, który obsługuje odpowiednią technologię oraz ładowarka (wraz z kablem), która obsługuje dany "rodzaj" turboładowania. Dodatkowe porty nie są potrzebne - ładowanie odbywa się przez wyjście wymienione wyżej.

Obecnie w użyciu jest kilka technologii szybkiego ładowania. Najpopularniejsza to Quick Charge 3.0 oraz jego starsza wersja Quick Charge 2.0. Alternatywy to m.in. Dash Charge czy Super Charge. Aby wszystko grało, ważne jest aby telefon i ładowarka obsługiwały ten sam format ładowania, a kable pozwalał na przesył odpowiedniego napięcia i natężenia prądu.

Jack, SD, Sim

Oprócz portu "głównego" smartfony posiadają również inne wejścia. Najważniejszym jest slot na kartę SIM. W jego przypadku kluczowe jest to, czy telefon obsługuje jedną czy dwie karty. W tym drugim przypadku będzie on oznaczony jako dual sim i będzie pozwalał na użyanie dwóch numerów w jednym urządzeniu.

Wyjście mini jack odpowiada głównie za możliwość podłączania urządzeń audio: słuchawek czy głośników przenośnych. Do niedawna miały go wszystkie smartfony, ale obecnie część producentów z niego rezygnuje, zmuszając nas do korzystania z dodatkowych przejściówek.

Część smartfonów posiada również sloty na karty microSD, dzięki którym można rozszerzyć pamięć urządzenia stosunkowo niskim kosztem. Slotu takiego nie posiadają m.in. iPhone'y - w ich przypadku rozszerzenie pamięci jest możliwe poprzez specjalne dyski FLASH, podłączane do portu lightning, co jednak ogranicza funkcjonalność smartfona.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki