Obecnie wręcz nie wyobrażamy sobie życia bez urządzeń bezprzewodowych i dlatego chętniej niż kiedykolwiek wcześniej po nie sięgamy.

Nawet ci, którzy pierwotnie byli sceptycznie nastawieni do technik bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami, coraz chętniej ich używają – przekonani wygodą i łatwością ich obsługi. Urządzenia, wykorzystujące komunikację Wi-Fi, Bluetooth lub pokrewne można obecnie znaleźć praktycznie w każdym gospodarstwie domowym, a także wielu firmach lub obiektach użyteczności publicznej.

Możliwość bezprzewodowego korzystania z Internetu poprzez różne urządzenia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków skutkuje tym, że dotychczasowa sieć bezprzewodowa okazuje się zbyt słaba dla rosnących potrzeb użytkowników. Często, za słaby sygnał odpowiada także sama konstrukcja budynku, np. grube ściany. Warto zwiększyć jego zasięg, wymieniając m.in. stosowane anteny.

 

Co daje wymiana anteny?

Rodzaj zastosowanej anteny w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie domowej lub firmowej sieci bezprzewodowej, a zwłaszcza na możliwość przenoszenia sygnału i wygodę użytkowania. Często jest tak, że mimo posiadania wydajnego wg specyfikacji routera Wi-Fi lub bezprzewodowej karty sieciowej, szybkość ich działania pozostawia wiele do życzenia. W tego typu urządzeniach montowane są zazwyczaj zewnętrzne anteny dookolne, o mocy około 2dBi. Takie anteny są wystarczające w obrębie jednego, niewielkiego pomieszczenia, jednak każda ściana lub inny obiekt, znajdujący się pomiędzy antenami, stanowi poważną przeszkodę dla przesyłanego sygnału. Dlatego też, jeśli przestawianie urządzeń jest niemożliwe, warto zastosować mocniejszą antenę. Zastosowanie modeli dookolnych o mocy 5 dBi, takich jak np. oferowane przez firmę www.micros.com.pl, pozwala na zwiększenie siły sygnału o prawie 60%. Silniejszy sygnał to nie tylko szybsza transmisja danych i bardziej stabilne połączenie między urządzeniami. To także możliwość korzystania z urządzeń wszędzie tam, gdzie dotychczas było to niemożliwe.

Wymiana anteny w przypadku urządzeń wyposażonych w antenę zewnętrzną jest proste – odkręca się stary, a następnie przykręca nowy model. W długich, wąskich pomieszczeniach warto zainwestować w silne anteny kierunkowe. Zdecydowanie bardziej skomplikowaną operacją jest wymiana anteny wewnętrznej. Można spróbować obejść ten problem, instalując antenę zewnętrzną poprzez specjalny adapter. Jednak we wszystkich takich urządzeniach, do których antena jest przylutowana na stałe do płytki drukowanej (lub wręcz jest fragmentem obwodu tej płytki), konieczne może być wymontowanie lub przerwanie ścieżek starej anteny i przylutowanie nowej albo też zamiana anteny na adapter do podłączenia modelu zewnętrznego. Takie działanie może okazać się konieczne np. w przypadku niektórych urządzeń Bluetooth, które mają anteny zainstalowane na płytce drukowanej lub Wi-Fi w formie adaptera USB.

 

Co można zyskać, wymieniając antenę?

Wymieniając antenę na silniejszą, można zwiększyć zasięg i szybkość działania nie tylko komputerów i routerów, ale też poprawić zakres domowego, bezprzewodowego zestawu audio oraz takich akcesoriów komputerowych jak bezprzewodowe myszy, klawiatury lub gamepady.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły