Zakup nowych opon to wyzwanie dla kierowcy. Powinny być prawidłowo dopasowane, z ogumieniem adekwatnym do pory roku.

Jednakże zakup nie jest tak frustrujący, jak czas, w którym należy zadać sobie pytanie jak prawidłowo przechowywać opony poza sezonem, by nie uległy zniszczeniu?

Czynność wydaje się być banalna, ale niestety jeśli opony są przechowywane w nieodpowiednich warunkach, to tracą swoje właściwości i stają się bezużyteczne. Można skorzystać z punktów, które zachowują właściwe środki ostrożności w składowaniu opon lub też uzyskać szczegółowe informacje, jak należy to robić. Pomocą służą sprzedawcy i konsultanci, którzy doradzą i poinstruują działaniami, tak by nie zaszkodzić funkcjonalności opon.

 

Skutki złego przechowywania opon

Fabrycznie nowe opony mogą być przechowywane przez okres trzech lat licząc od daty produkcji. Okres ten nie powoduje absolutnie żadnych szkód związanych z jakością ogumienia. Jednakże producenci zastrzegają, że okres ten dotyczy tylko i wyłącznie opon, które są przechowywane we właściwych warunkach. Dostosowanie się do instrukcji przechowywania opon sprawi, że będą służyć zgodnie z gwarancją producenta.

W przypadku nie stosowania się do zaleceń ogumienie traci swoje właściwości, co może powodować niebezpieczeństwo podczas użytkowania ich w kolejnym sezonie. Jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio przygotowane opony mogą zacząć pękać podczas jazdy, co jest niebezpieczne oraz powoduje dyskomfort kierowcy. Jeśli dochodzi do zaniechań ogumienie traci swoje cenne właściwości. Zmiany te powodują, że stan fizyczny opon ulega pogorszeniu.

Odkształcone ściany boczne, stopki czy odkształcenia na czole bieżnika, to tylko niektóre efekty uboczne przechowywania opon w niewłaściwych warunkach. Im więcej niedopatrzeń, tym mniejszy okres przydatności, co jednoznacznie wpływa na okres dalszej eksploatacji opon.

 

Prawidłowe warunki przechowywania opon

Podczas zdejmowania opon sezonowych fachowiec powinien odznaczyć opony, ponieważ każda ma swoje miejsce, ich położenie nie jest przypadkowe. Zanim zdecydujemy się na zabezpieczenie opon, to należy je wcześniej umyć. Jest to podstawowa czynność, która bardzo często jest pomijana.

Opony są narażone na różne styczność z różnymi substancjami, szczególnie w okresie zimowym, kiedy drogi są wysypane solą i piaskiem. Ich rozkład wpływa na strukturę opon. Jeśli pomiędzy bieżnikiem są kamienie lub fragmenty błota również należy się ich pozbyć.

Pomieszczenie do przechowywania ogumienia musi być suche, chłodne i wentylowane. Warto zastanowić się, czy garaż lub piwnica spełniają te warunki, ponieważ sezon letni i zimowy jest dość specyficzny atmosferyczne i w przypadku narażenia opon na zbyt dużą wilgoć lub nasłonecznienie, niestety efekt nie będzie zadowalający. Guma jest materiałem, który nie może mieć styczności z ogniem oraz urządzeniami cechującymi się wyładowaniami elektrycznymi. Również środki takie jak paliwo, smary, kwasy i zasady źle wpływają na ogumienie. Wszystkie powyższe czynniki źle wpływają na stan opon, zarówno zimowych, jak i letnich.

 

O sposób przechowywania opon warto zapytać sprzedawców w sklepach stacjonarnych i internetowych. Fachowcy ze sklepu http://plusgum.pl/ służą pomocą i poradą.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...